Pastaraisiais metais alternatyvios dietos tapo labai populiarios. Dažnai girdime kalbant apie „natūralią“ dietą, mažiau kalorijų turintį maistą ar vegetarišką mitybą. Šias dietas taikome ne tik sau, bet ir savo augintiniams. Ypatingai daug kalbama apie BARF (Biologically Appropriate Raw Food) dietą, kurią sukūrė dr. Bilinghurst.
Ši dieta skatina valgyti natūralų maistą: mėsą, kaulus, daržoves ir vaisius, kurio įvairovė tiesiog būtina augančio gyvūno organizmui. Buvo atliktas tyrimas, kurio metu norėta išsiaiškinti, ar BARF dieta yra pakankama jauniems, suaugusiems, ir besilaukiančioms kalėms.
Tyrimo eiga
Tyrimo metu atlikta BARF dietos maistingumo analizė, lyginta, ar BARF dieta atitinka Europos naminių gyvūnų maisto pramonės federacijos, Amerikos maisto kontrolės asociacijos, Nacionalinės mokslinių tyrimų tarybos, pateiktus mitybos rekomendacijas: rekomenduojamą paros normą, minimalius poreikius bei saugią mitybą. Mitybos rekomendacijos išreiškiamos metabolizuojamos energijos kiekiu (g/Mkcal arba g/Mj). Metabolizuojama energija buvo paskaičiuota pagal Atwater veiksnius (4,9 kcal/g (16,7 37,7 ir 16,7 kJ/g) – atitinkamą baltymų, riebalų ir angliavandenių kiekį, kuris rekomenduojamas „namų” dietai.
Rezultatai
Suaugę šunys:
Paaiškėjo, kad suaugę šunys, šeriami pagal BARF dietą, energijos gauna pakankamai. Su BARF dieta gaunamų baltymų kiekis palygintas su Europos naminių gyvūnų maisto pramonės federacijos, Amerikos maisto kontrolės asociacijos ir Nacionalinės mokslinių tyrimų tarybos rekomendacijomis, ir padarytos išvados, kad su BARF dieta gaunamų baltymų kiekis viršijo Europos naminių gyvūnų maisto pramonės federacijos rekomendacijas (160-190 %). Taip pat nustatyta, kad BARF dietoje per daug kalcio ir fosforo, tačiau per mažai vitamino D, vario, cinko, mangano, kalio, geležies ir seleno.
Šuniukai
Išsiaiškinta, kad BARF dieta atitiko optimalaus gaunamo maisto reikalavimus (mažų ir vidutinių veislių šunims) tik tuomet, kai šuniukai jau svėrė pusę suaugusio šuns svorio. Tuo tarpu didelių veislių šuniukai iki 4 savaičių amžiaus gavo per mažą reikiamos energijos kiekį, o pasiekus suaugusio šuns svorį, su maistu gaunamos energijos jiems buvo per daug.
Nėščios kalės
Besilaukiančios kalės su BARF dieta gavo per didelį baltymų kiekį nei rekomenduotina. Kalcis ir fosforas taip pat viršijo rekomenduotiną normą, ir perteklius vertinamas kaip nuodinga dienos norma. Taigi, nepaisant BARF dietos gerų skonio savybių, šioje dietoje per didelis baltymų ir per mažas kai kurių mineralų kiekis. Pakankamai energijos gauna tik suaugę šunys, tačiau su maistu gauna per mažą reikalingų medžiagų kiekį, o tai turi įtakos sveikam šuns gyvenimui.
Paruošė vet. gydytoja V.Lokianskienė
Komentuoti
Komentuoti