Pagrindinė šunų bei kačių dantų ir jų periodonto ligų profilaktikos priemonė – profesionali burnos higiena.
Mūsų klinikoje atliekamos procedūros:
♦ Dantų ir juos supančių audinių sveikatos būklės įvertinimas su odontologiniais instrumentais ir gydymo plano sudarymas
♦ Dantų apnašų šalinimas ultragarsiniu skaleriu ir poliravimas
♦ Periodontito gydymas šalinant dantų šaknų apnašas (žemiau dantenų linijos kiuretažo būdu)
♦ Periodontito gydymas šalinant giliai esančias dantų šaknų apnašas (žemiau dantenų linijos kiuretažo būdu su chirurgine intervencija)
♦ Dantų paviršiaus padengimas gyvūnams sukurtais silantais (papildoma apsauga nuo apnašų susidarymo)
♦ Dantenų hiperplazijos (dantenų išdidėjimo/išvešėjimo) gydymas
♦ Dantų emalio hipoplazijos (emalio sunykimo) gydymas
♦ Pieninių dantų šalinimas, taip pat ir chirurginiu būdu (kartu su inhaliacine anestezija papildomai naudojant vietinį nuskausminimą)
♦ Dantų rentgeno tyrimai su dentaliniu rentgenu
♦ Pažeistų dantų šalinimas, taip pat ir chirurginiu būdu (kartu su inhaliacine anestezija papildomai naudojant vietinį nuskausminimą)
♦ Dantų plombavimas
♦ Gyvybingos pulpos terapija (pažeisto danties pulpos išsaugojimas)
♦ Burnos ertmėje esančių gumbų/darinių/auglių bei kitokių pakitimų mėginių paėmimas ir vertinimas citologiniam tyrimui, biopsijos ir histologiniai tyrimai
♦ Chirurginės burnos ertmės operacijos
Mūsų klinikoje galite įsigyti burnos ertmės ir dantų priežiūros priemonių (dantų šepetukų ir pastų šunims, jūros dumblių minkštinančių apnašas, įvairius dezinfekuojančius tepalus esant dantenų uždegimams, įvairių kramtalų, tepaliukų skirtų apnašų mažinimui, specialaus pašaro, palaikančio sveiką dantų ir burnos ertmės būklę).
Kodėl būtina prižiūrėti augintinių burnos ertmę?
Šunims ir katėms, kaip ir žmonėms, reikalinga burnos higiena. Todėl šeimininkai ir veterinarai turi pasirūpinti, kad mūsų augintinių dantys ir dantenos visada būtų sveikos.
Dažnai problemų kyla smulkių veislių šunims, kurie dažniausiai turi polinkį dantų apnašų ir akmenų formavimuisi, taip pat, jiems dažnai neiškrenta pieniniai dantys ir šalia išdygsta nuolatiniai. Tokiu atveju pieninius dantis būtina traukti, kitaip gali kilti sąkandžio anomalijų, iškrypti dantukai, prasidėti uždegimas. Pajutus nemalonų kvapą iš gyvūnėlio burnos, būtina apsilankyti pas veterinarijos gydytoją, nes tai gali būti dantenų ligų, akmenų formavimosi, dantenų ar net burnos ertmės uždegimo požymis.
Pagrindinė dantenų ligos priežastis yra apnašas sudarančių bakterijų sankaupos palei dantenų liniją. Jeigu apnašos nėra pašalinamos, tai gali sukelti gingivitą – dantenų uždegimą. Negydant gingivito, po tam tikro laiko pasireikš viena rimčiausių dantenų ligos formų – periodontitas.
Periodontitas gali pasireikšti, jeigu gingivitas yra negydomas. Jį sukelia apnašas sudarančių bakterijų sankaupos virš ir žemiau dantenų linijos. Tai gali sukelti dantenų atsiskyrimą nuo dantų, taip susidarant mažoms ertmėms arba „kišenėms”, kuriose kaupiasi dar daugiau apnašų ir atsiranda infekcija. Būklei prastėjant, žandikaulio kaulas pradeda irti. Negydant, tai galiausiai gali sukelti dantų klibėjimą ir jie arba iškris, arba juos turės pašalinti vet. gydytojas. Pasireiškus gingivitui ar periodontintui visada rekomenduojame dantų apnašų šalinimo procedūros metu atlikti dantų rentgeną su dentaliniu rentgenu, dantų šaknų bei žandikaulio kaulo būklės įvertinimui.
1. Gingivitas; 2. Ankstyvas periodontitas; 3. Vidutinis periodontitas 4. Stipriai išprogresavęs periodontitas
Kaip atliekamas apnašų/akmenų šalinimas mūsų klinikoje?
Atliekant dantų apnašų valymo procedūrą (bei kitas odontologines procedūras):
♦ Vadovaujamės EVDS ( Europos veterinarinės odontologijos asociacija), WSAVA (Pasaulio smulkių gyvūnų veterinarijos asociacija), AAHA (Amerikos gyvūnų klinikų asociacija), AVDC (Amerikos veterinarinės odontologijos koledžas), ICATCARE (tarptautinė „IcatCare „organizacija) standartais ir naujausiomis šių organizacijų rekomendacijomis.
♦ Prieš kiekvieną burnos higienos procedūrą visada rekomenduojame atlikti dantų rentgeną, nes dantis kaip ledkalnis – matoma tik dalis danties virš dantenų, tačiau nematoma, kas yra po jomis.
♦ Dantų apnašų šalinimui yra naudojamas ultragarsinis skaleris.
♦ Visada tikriname skalerio antgalių kokybę. >1 mm nusidėvėjęs antgalis pablogina apnašų nuvalymo efektyvumą 25-50%.
♦ Naudojame tik sterilius instrumentus ir priemones.
♦ Procedūra atliekama taikant anesteziją, nes tik tokiu būdu galima išsamiai apžiūrėti kiekvieną gyvūno dantį ir galimus defektus. Anestezuotam gyvūnui prieš burnos higienos procedūrą atliekama išsami dantų apžiūra, visų dantų dantenų kišenių matavimas ir dantų būklės įvertinimas.
♦ Taikome multimodalinę anesteziją bei analgeziją.
♦ Nenaudojame spyruoklinių žandikaulio plėtiklių, kurie pvz. katėms, dėl per daug išplėstų žandikaulių, gali užspausti kraujagysles, sukelti aklumą ir žandikaulių pažeidimus, todėl kai reikia, yra naudojami specialūs mažais žingsniais reguliuojami žandikaulio plėtikliai (patvirtinti tarptautinės „IcatCare „organizacijos)
♦ Kadangi dantų apnašų šalinimo metu atsiranda mikro įbrėžimų danties emalio paviršiuje, po apnašų valymo procedūros visada poliruojame dantų paviršių su spec. poliravimo pasta ir elektriniu poliravimo antgaliu. Po šios procedūros danties paviršius vietoje šiurkštaus tampa slidus/glotnus, taip mažiau kimba apnašos. Ši procedūra yra svarbi burnos ertmės higienos dalis.
Jei vis tiktai prireikia po dantų apžiūros šalinti dantis, prieš kiekvieną šalinimą yra rekomenduojama atliktį dantų rentgeno tyrimą dentaliniu rentgeno aparatu situacijos įvertinimui, kurios negalima pamatyti plika akimi. Prieš šalinant dantis yra atliekama vietinė anestezija (taip kaip ir žmonėms) skausmo eliminavimui.
Odontologinių procedūrų metu yra naudojama inhaliacinė anestezija.
Atliekama savininko apklausa apie gyvūno sveikatos būklę, gyvūnui atliekama klinikinė apžiūra, atliekami kraujo tyrimai, apie gyvūno sveikatos būklę. Vadovaujantis surinktais duomenimis yra parenkamas anestezijos protokolą (pvz. atsižvelgiama į: brachicefalinį sindromą turintys gyvūnai, senyvo amžiaus gyvūnai, inkstų ar kepenų problemas turintys gyvūnai, diabetikai, nutukę gyvūnai, labai jauni gyvūnai, širdies problemų turintys gyvūnai, labai stresuoti gyvūnai, didelių ir mažų veislių gyvūnai, tam tikrų veislių gyvūnai), tačiau jei gyvūnas turi sveikatos problemų ir odontologinės problemos nėra kritinės, procedūra atidedama, gyvūnui paskiriamas gydymas iki tokio lygio, kai bus galima taikyti anesteziją.
Gyvūnas intubuojamas endotrachėjiniu vamzdeliu, nepriklausomai nuo anestezijos rūšies prieš procedūrą ir procedūros metu gyvūnui yra tiekiamas
deguonis, jei reikia gyvūnas yra šildomas, tiekiami pašildyti skysčiai, panaudojant elektroninę monitoringo sistemą yra stebimi gyvybiniai parametrai. Po procedūros gyvūnas prižiūrimas, tikrinami jo gyvybiniai parametrai, jei reikia pacientas yra šildomas, tiekiami skysčiai.
Gyvūnui nuo pat procedūros pradžios ir po procedūros (įskaitant ir jo buvimą namie) yra užtikrinamas skausmo nebuvimas, tai padeda greičiau gyti žaizdoms, gyvūnas mažiau turi problemų su apetitu, gyvūnas mažiau stresuoja.