Šuns dantų apnašosPagrindinė šunų bei kačių dantų ir jų periodonto ligų profilaktikos priemonė – profesionali burnos higiena.

Mūsų klinikoje atliekamos procedūros:

♦ Dantų apnašų šalinimas ultragarsiniu skaleriu ir poliravimas;

♦ Pieninių dantų šalinimas;

♦ Dantų rentgeno tyrimai;

♦ Pažeistų dantų šalinimas;

♦ Chirurginės burnos ertmės operacijos;

♦ Burnos ertmėje esančių gumbų/darinių/auglių bei kitokių pakitimų mėginių paėmimas ir vertinimas citologiniam tyrimui, biopsijos ir histologiniai tyrimai;

Mūsų klinikoje galite įsigyti burnos ertmės ir dantų priežiūros priemonių (dantų šepetukų ir pastų šunims, jūros dumblių minkštinančių apnašas, įvairius dezinfekuojančius tepalus esant dantenų uždegimams, įvairių kramtalų, tepaliukų skirtų apnašų mažinimui, specialaus pašaro, palaikančio sveiką dantų ir burnos ertmės būklę).

Kodėl būtina prižiūrėti augintinių burnos ertmę?

Šunims ir katėms, kaip ir žmonėms, reikalinga burnos higiena. Todėl šeimininkai ir veterinarai turi pasirūpinti, kad mūsų augintinių dantys ir dantenos visada būtų sveikos.

Dažnai problemų kyla smulkių veislių šunims, kurie dažniausiai turi polinkį dantų apnašų ir akmenų formavimuisi, taip pat, jiems dažnai neiškrenta pieniniai dantys ir šalia išdyksta nuolatiniai. Tokiu atveju pieninius dantis būtina traukti, kitaip gali kilti sąkandžio anomalijų, iškrypti dantukai, prasidėti uždegimas. Pajutus nemalonų kvapą iš gyv8nėlio burnos, būtina apsilankyti pas veterinarijos gydytoją, nes tai gali būti dantenų ligų, akmenų formavimosi, dantenų ar net burnos ertmės uždegimo požymis. Nesilaikant burnos higienos reikalavimų, vystosi periodonto ir dantų susirgimai, atsiranda apnašos ir akmenys, iškrenta dantys.

Kaip atliekamas apnašų/akmenų šalinimas mūsų klinikoje?

Atliekant dantų apnašų valymo procedūrą (bei kitas odontologines procedūras):

♦ Vadovaujamės EVDS ( Europos veterinarinės odontologijos asociacija), WSAVA (Pasaulio smulkių gyvūnų veterinarijos asociacija), AAHA (Amerikos gyvūnų klinikų asociacija), AVDC (Amerikos veterinarinės odontologijos koledžas), ICATCARE (tarptautinė „IcatCare „organizacija) standartais ir naujausiomis šių organizacijų rekomendacijomis.

♦ Prieš kiekvieną burnos higienos procedūrą visada rekomenduojame atlikti dantų rentgeną, nes dantis kaip ledkalnis – matoma tik dalis danties virš dantenų, tačiau nematoma, kas yra po jomis.

♦ Dantų apnašų šalinimui yra naudojamas ultragarsinis skaleris.

♦ Visada tikriname skalerio antgalių kokybę. >1 mm nusidėvėjęs antgalis pablogina apnašų nuvalymo efektyvumą 25-50%.

♦ Naudojame tik sterilius instrumentus ir priemones.

♦ Procedūra atliekama taikant anesteziją, nes tik tokiu būdu galima išsamiai apžiūrėti kiekvieną gyvūno dantį ir galimus defektus. Anestezuotam gyvūnui prieš burnos higienos procedūrą atliekama išsami dantų apžiūra, visų dantų dantenų kišenių matavimas ir dantų būklės įvertinimas.

♦ Taikome multimodalinę anesteziją bei analgeziją.

♦ Nenaudojame spyruoklinių žandikaulio plėtiklių, kurie pvz. katėms, dėl per daug išplėstų žandikaulių, gali užspausti kraujagysles, sukelti aklumą ir žandikaulių pažeidimus, todėl kai reikia, yra naudojami specialūs mažais žingsniais reguliuojami žandikaulio plėtikliai (patvirtinti tarptautinės „IcatCare „organizacijos)

♦ Kadangi dantų apnašų šalinimo metu atsiranda mikro įbrėžimų danties emalio paviršiuje, po apnašų valymo procedūros visada poliruojame dantų paviršių su spec. poliravimo pasta ir elektriniu poliravimo antgaliu. Po šios procedūros danties paviršius vietoje šiurkštaus tampa slidus/glotnus, taip mažiau kimba apnašos. Ši procedūra yra svarbi burnos ertmės higienos dalis.

Dantų rentgenasJei vis tiktai prireikia po dantų apžiūros šalinti dantis, prieš kiekvieną šalinimą yra rekomenduojama atliktį dantų rentgeno tyrimą (už papildomą mokestį) situacijos įvertinimui, kurios negalima pamatyti plika akimi.

Odontologinių procedūrų metu yra naudojama inhaliacinė anestezija.

Atliekama savininko apklausa apie gyvūno sveikatos būklę, gyvūnui atliekama klinikinė apžiūra, atliekami kraujo tyrimai, apie gyvūno sveikatos būklę. Vadovaujantis surinktais duomenimis yra parenkamas anestezijos protokolą  (pvz. atsižvelgiama į: brachicefalinį sindromą turintys gyvūnai, senyvo amžiaus gyvūnai, insktų ar kepenų problemas turintys gyvūnai, diabetikai, nutukę gyvūnai, labai jauni gyvūnai, širdies problemų turintys gyvūnai, labai stresuoti gyvūnai, didelių ir mažų veislių gyvūnai, tam tikrų veislių gyvūnai), tačiau jei gyvūnas turi sveikatos problemų ir odontologinės problemos nėra kritinės, procedūra atidedama, gyvūnui paskiriamas gydymas iki tokio lygio, kai bus galima taikyti anesteziją.

Gyvūnas intubuojamas endotrachėjiniu vamzdeliu, nepriklausomai nuo anestezijos rūšies prieš procedūrą ir procedūros metu gyvūnui yra tiekiamas

Pieninių dantų šalinimas

deguonis, jei reikia gyvūnas yra šildomas, tiekiami pašildyti skysčiai, panaudojant elektroninę monitoringo sistemą yra stebimi gyvybiniai parametrai. Po procedūros g

yvūnas prižiūrimas, tikrinami jo gyvybiniai parametrai, jei reikia pacientas yra šildomas, tiekiami skysčiai. Jei procedūra yra labai skausminga, papildomai naudojamos infuzinės elektronin

ės programuojamos pompos, kurios leidžia per kateterį tiekti tam tikrus vaistus mikrodozėmis reikiamu nustatytu greičiu (CRI – Continuous

Rate Infusion), kurie padeda užtikrinti skausmo eliminavimą tą pačią procedūros dieną arba, jei gyvūnas paliekamas stacionare, vaistai tokiu būdu gali būti tiekiami kelias dienas taip užtikrinant nenutrūkstamą analgeziją.

Gyvūnui nuo pat procedūros pradžios ir po procedūros (įskaitant ir jo buvimą namie) yra užtikrinamas skausmo nebuvimas, tai padeda greičiau gyti žaizdoms, gyvūnas mažiau turi problemų su apetitu,

gyvūnas mažiau stresuoja.