Besikasantys gyvūnai

Alergija blusų įkandimams

Hiperjautrumas blusų įkandimui  – dažnos alerginės ligos, pasireiškiančios naminiams gyvūnams. Dažniausiai alergija gyvūnams išsivysto kai jie yra jauni (2-5 metų amžiaus), tačiau ši liga gali pasireikšti bet kuriuo gyvenimo laikotarpiu.

Blusų gyvenimo ciklas turi 4 stadijas: kiaušinėlis, lerva, lėliukė ir suaugusi blusa. Suaugusios blusos negali ilgai išgyventi, jei jos nėra įsitvirtinusios ant gyvūno kūno. Blusos padeda savo kiaušinėlius ant šuns kūno paviršiaus ar aplinkoje, ir jei kiaušinėliai nebūna išnaikinti, išsivysto į blusas, kurios kailyje išbūna visą savo gyvenimo laikotarpį.

Simptomai

Hiperjautrumas blusų įkandimui pasižymi stipriu odos niežėjimu. Net keli blusos įkandimai per savaitę gali sukelti labai stiprų niežulį. Simptomai gali pasireikšti labai epizodiškai, tačiau galite pastebėti ne tik tai, kad gyvūnas stipriai kasosi, bet ir paties augintinio elgesio pokyčius, kurie susiję su blusų įkandimais (neurodermatozė).

Pirmiausia šeimininkai pastebi, kad gyvūnas dažnai kasosi, tačiau vėliau pastebi ir tai, kad slenka šuns kailis bei atsiranda šašų. Alerginė reakcija dažniausiai pasireiškia priekinėje ar galinėje gyvūno kūno pusėje, tačiau ji gali išplisti ir po visą kūną.

Diagnozė

Blusos gali būti aptinkamos tiesiog šukuojant gyvūno kailį, tačiau ne visuomet jas pavyksta pamatyti. Paradoksalu, tačiau kartais geriausiai padeda nustatyti diagnozę – gydymas.

Gydymas

Prevencija ir blusų kontrolė – svarbiausi dalykai saugantis alergijos. Yra daugybė priemonių, padedančių naikinti suaugusias blusas, tačiau jos išnaikinamos tik tam tikram laikotarpiui, todėl priemones reikia naudoti pakartotinai. Insekticidai paprastai naudojami ant nedidelio odos lopinėlio, pavyzdžiui, ant šuns nugaros, netoli galvos – šioje vietoje šuo negalės nusilaižyti. Kai kurie vaistai nuo blusų naudojami ir per burną – dažnai jie būna veiksmingesni už kitus. Šampūnai nuo blusų taip pat tinka jauniems šunims ir tiems, kuriems blusas reikia naikinti nuolat, šampūną galima naudoti ir ilgą laiką.

Gyvūnams, kurie gyvena lauke, visiškai išnaikinti blusų praktiškai neįmanoma. Žinoma, gyvūnus galima sėkmingai gydyti tol, kol pati aplinka nėra užteršta. Galima išnaikinti blusų kiaušinėlius iš gyvūno kailio, tačiau būtina juos išnaikinti ir gyvenamojoje aplinkoje. Kai blusos palieka gyvūną, jos ieško, kur įsitvirtinti, todėl jos gali būti pavojingos net ir žmonėms, kurie gali būti laikini blusų „šeimininkai“.

Alergiškiems gyvūnams gali prireikti steroidinių vaistų nuo uždegimo, kurie mažina jautrumą blusų įkandimams. Jei išsivysto antrinė infekcija, gyvūnui prireiks antibiotikų.

Svarbiausia laiku taikyti gydymą ir stebėti jo veiksmingumą. Kadangi alergiją gali sukelti net ir keli blusų įkandimai, todėl labai svarbu kontroliuoti jų atsiradimą.

Paruošė vet. gydytoja-dermatologė Viktorija Lokianskienė

Komentuoti