Juoda katėKodėl verta sterilizuoti kates?

Dažnai kačių šeimininkai pasvarsto: ar verta sterilizuoti/kastruoti savo augintinį? Ar tai nesukels neigiamų padarinių? Ar katės charakteris pasikeis? Nerimauti tikrai nėra dėl ko: kačių sterilizacija ir kastracija ne tik gali padėti išvengti nepageidaujamų palikuonių, bet ir turėti teigiamą poveikį katės sveikatai. Ši įprasta medicininė procedūra leis katei gyventi ilgesnį, sveikesnį ir laimingesnį gyvenimą.

Kas atliekama sterilizacijos arba kastracijos metu?

Katėms chirurginiu būdu pašalinamos kiaušidės ir gimda, o katinams pašalinamos sėklidės. Nors tai yra pakankamai nesudėtinga procedūra, tačiau tai gali atlikti tik licencijuotas veterinaras. Prieš operaciją gyvūnas apžiūrimas, gali būti paimami ir kraujo mėginiai. Galite būti tikri, kad gyvūnas operacijos metu nieko nejaus, nes jam bus taikoma bendroji nejautra. Po operacijos veterinaras suteiks Jums visą reikiamą informaciją, kaip rūpintis gyvūnu po sterilizacijos arba kastracijos. Paprastai katės visiškai atsigauna jau po kelių dienų, o chirurginis pjūvis užgyja po 10-14d.

Kodėl verta sterilizuoti kates ir kastruoti katinus?

1. Populiacijos kontroliavimas

Kačių šeimininkai dažniausiai pasirenka sterilizuoti ar kastruoti augintinius dėl nepageidaujamų palikuonių. Sunku net įsivaizduoti, kokio kiekio palikuonių gali susilaukti kačių porelė per septynerius metus – tai gali būti net 781 250 kačiukų! Taigi, norint to išvengti, patartina kates sterilizuoti, o katinus – kastruoti.

2. Hormonų veikiamo elgesio kontroliavimas

Vis dėlto, kačių populiacijos kontroliavimas tikrai nėra vienintelis sterilizacijos ar kastracijos privalumas – hormonai gali neigiamai veikti kačių elgesį, tačiau po kastracijos ar sterilizacijos šią problemą galima pamiršti. Net 90 procentų kastruotų katinų nustoja žymėti savo teritoriją bei konkuruoti su kitais katinais, o katės nebeerzina savo „keistu” elgesiu, kuris būdingas rujos metu. Operacija taip pat gali užtikrinti, kad gyvūnai nenorės klaidžioti toli nuo namų, ieškodami partnerių poravimuisi.

3. Užkertamas kelias ligoms

Sterilizavus katę, tikimybė susirgti pieno liaukos navikais sumažėja net 90 procentų. Katinai apsaugomi nuo sėklidžių vėžio, jei kastracija buvo atlikta dar iki 6 mėnesių amžiaus.

4. Tai – ekonomiška

Nors kai kurie kačių augintojai teigs, kad kastracija ar sterilizacija kainuoja pernelyg brangiai, tačiau pagalvokite, kiek kainuotų išlaikyti visą kačiukų vadą… Nors kačiukus visada galima padovanoti ar parduoti, tačiau ne visada galite būti tikri, kad jie pateks į geras rankas ir neatsidurs ir taip perpildytose gyvūnų prieglaudose.

Ar katės charakteris pasikeis?

Baltai juoda katė

Mažai tikėtina, kad katės charakteris gali visiškai pasikeisti, išskyrus minėtus elgesio pokyčius. Kai kurios katės po operacijos tampa tingesnės ir gali priaugti svorio, todėl reikėtų pasirūpinti maisto normavimu ir (arba) dietiniu maistu. Vieno tyrimo metu nustatyta, kad ne 25 procentai kačių savininkų mano, kad po kastracijos ar sterilizacijos jų augintiniai tapo „labiau supratingais”. Vis dėlto, neverta baimintis, kad po operacijos katės gali prarasti žaismingumą ar medžioklinius įgūdžius.

Kada geriausia kastruoti ar sterilizuoti kates?

Paprastai katės sterilizuojamos, o katinai – kastruojami tuomet, kada jie sulaukia 6 mėnesių amžiaus. Vis dėlto, vis labiau populiarėja ankstyvesnė sterilizacija/kastracija. Anksčiau atlikta operacija gali užkirsti kelią kai kurių problemų, pavyzdžiui, šlapinimosi ne vietoje („teritorijos žymėjimo”) atsiradimui.

Nors kai kurie kačių šeimininkai vis dar mano, kad sterilizuodami/kastruodami gyvūnus juos „nuskriaudžia”, tačiau tai – tikrai klaidinga nuostata. Kur kas neatsakingiau elgiasi tie žmonės, kurie leidžia savo augintiniams laisvai daugintis. Dėl šios priežasties atsiranda daugybė benamių kačių, kurios žūva keliuose ar miršta nuo įvairių ligų. Taigi, jei rūpinatės gyvūnu gerove, pasvarstykite, ar tikrai sterilizacija/ kastracija yra tokia žalinga?

Kodėl verta operuoti mūsų klinikoje? 

  • Operacijas atlieka kvalifikuoti veterinarijos gydytojai.
  • Operacijos metu atliekame bendrąją anesteziją (narkozę) su saugiais gerai visame pasaulyje žinomais ir naudojamais veterinariniais preparatais.
  • Taip pat suleidžiami ilgo veikimo vaistai nuo skausmo.
  • Naudojami TIK VIENKARTINIAI STERILŪS chirurginiai apklotai, siūlai, servetėlės, chirurginės pirštinės ir kt.
  • Jūsų pageidavimu už papildomą mokestį prieš operaciją galime atlikti kraujo tyrimus.
  • Taip pat, kol gyvūnas narkotizuotas, yra apžiūrimi dantys, kailis ir oda,o šeimininkams pageidaujant galime apkarpyti nagus, išvalyti ausis UŽ TĄ PAČIĄ KAINĄ.
  • Siekiant sumažinti galimas komplikacijas bei organų ar jų sistemų pakenkimo riziką operacijos metu atliekamas monitoringas, t.y. visų gyvybinių funkcijų pakitimų stebėsena. Paciento būklei kontroliuoti operacijos metu, mūsų klinikoje naudojamas EKG kardiomonitorius (laiku įspėjantis apie širdies veiklos pokyčius), pulsooksimetras (kontroliuojantis pulsą ir SpO2) bei kvėpavimo monitorius (informuojantis anesteziologą apie kvėpavimo organų veiklą).
  • Pjūvio vietą siūname keliais būdais: slapta poodine siūle tirpiais siūlais arba įprasta išorine siūle.
  • Po operacijos gyvūnas yra šildomas ir stebimas jo atsibudimas iš narkozės. Šeimininkams gyvūną atiduodame tik pabudusį.
  • Esant gyvūno šeimininko pageidavimui, gyvūnas gali būti patalpintas į gyvūnų stacionarą ir jį galima atsiimti kitą dieną.

Paruošė vet. gydytoja Viktorija Lokianskienė

Komentuoti