Kas tai?

Dantų lūžiai yra viena iš dažniausiai pasitaikančių traumų mūsų augintiniams. Ilgą laiką buvo manoma, kad lūžę dantys nesukelia skausmo, tačiau tai nėra tiesa. Komplikuoto danties lūžio metu yra atveriama pulpa, kuri yra kraujagyslių, nervų ir limfagyslių rezginys, kuris dažniausiai yra vadinamas „danties nervu“.

Kadangi dantų lūžiai gyvūnams yra tokie pat SKAUSMINGI kaip ir žmonėms, yra svarbi skausmo kontrolė, dažnu atveju reikalingi itin stiprūs nuskausminamieji vaistai. Kaip gali lūžti dantis jūsų augintiniui? Kartais net itin nedidelis jėgos kiekis gali sukelti danties lūžį. Dažnas šuo tokią sukandimo jėgą pasiekia be didelių pastangų. Mūsų augintinių dantys yra skirti plėšti/atidalinti mėsą, dėl šių priežasčių danties vainiko lūžis yra dažnas šunų tarpe.

Kieti žaislai, kaulai, pagaliai labai dažnai yra komplikuoto danties lūžio priežastis. Taigi, kokio kietumo žaislas yra tinkamas jūsų augintiniui? Toks, į kurį įrėmus nagą galime matyti žymę. Jei žymė matoma – žaislas yra tinkamas ir sąlyginai saugus graužti su priežiūra.

Ar reikia šalinti lūžusius dantis? Kas yra endodontinis gydymas?

Lūžę dantys ne visada turi būti šalinami. Yra ir alternatyvių sprendimų, kurie gali padėti išsaugoti dantį, pavyzdžiui – endodontinis gydymas. Kai kuriems dantims (pavyzdžiui apatiniai iltiniai dantys) endodontinio gydymo sėkmė siekia iki 95% , ši procedūra yra mažai invazyvi ir dantis gali atlikti tokią pat funkciją kaip ir prieš traumą bei palaikyti žandikaulio stabilumą. Tai yra itin svarbu aktyviems šunims, kuriems iltinių dantų simetrija turi didelę įtaką gyvenimo kokybei. Dažnai girdime klausimą, o kaip vyksta natūralioje gamtoje? Laukinėje aplinkoje gyvenantiems gyvūnams taip pat lūžta dantys, dažnu atveju lūžęs dantis gali būti mirties nuosprendis, kadangi gyvūnas praranda galimybę apsiginti ar pilnavertiškai maitintis, medžioti.

Ką daryti jei lūžo dantis?

Taigi, ką daryti, jei lūžo dantis ir yra matomas atviras pulpos kanalas? Rekomenduojama skubiai kreiptis į artimiausius vet. gydytojus dėl skausmo kontrolės, tada atlikti dantų rentgeninį tyrimą ir įvertinti lūžio tipą (nes traumos metu gali lūžti ne tik danties vainikas, tačiau ir danties šaknis – tuomet gydymas tampa itin komplikuotas). Lūžęs dantis gali būti išsaugotas atliekant endodontinį gydymą ir danties vainiko restauraciją. Jei tokio gydymo negalima pritaikyti – dantis šalinamas.  Lūžęs dantis NIEKADA negali būti paliktas „stebėjimui“, kadangi infekcija, esanti pulpos kanale plinta į kaulą ir gali sukelti negrįžtamas patologijas kaip osteomielitas (kaulo uždegimas) bei nuolatinį skausmą.

Ką daryti, jei lūžo pieninis dantis

O ką daryti jei lūžo pieninis dantis? Dažnai sulaukiame klausimo ar verta kažką daryti, o gal laukti kada pieninis dantis iškris? Lūžęs pieninis dantis taip pat turi atvirą pulpos kanalą ir yra SKAUSMINGAS, sukeliamas uždegimas, dantis ir aplinkiniai audiniai tampa infekuoti. Itin dažnai po pieninio danties infekcijos yra paveikiamas ir nuolatinis dantis, dėl ko gali atsirasti nuolatinio danties, kuris dar nėra išdygęs, trauma dėl pieninio danties komplikuoto lūžio.

Komentuoti