Veterinarinėje medicinoje burnos ertmės ligos dažnai yra nustumiamos į antrą planą, daugeliui gyvūnų nėra suteikiama dantų priežiūra namuose ar kitos profilaktinės priemonės. Naminiai gyvūnai, o ypač katės, slepia skausmą, stresuoja, ko pasekoje atsiranda antriniai sutrikimai. Periodonto ligos, gingivitas, dantų trūkumas, dantų lūžai – dažnai pastebimi klinikinės apžiūros metu iš pirmo žvilgsnio visiškai sveikai katei.
Kačių stomatitas (kitaip žinomas kaip kačių chroninis gingivostomatitas FGGS) aptinkamas iki 4 % (kai kur literatūroje teigiama, jog aptinkama iki 12%) kačių populiacijos. Ši liga yra itin skausminga – matomas lėtinis, dažnu atveju hemoraginis, burnos audinių uždegimas. Aptinkamos dvi formos: dantenų uždegimas aplink dantis (matomos paraudusios dantenos) (pav. nr. 1).
Pav. nr. 1 Kačių gingivitas (https://www.veterinarydentalcenter.com/oral-conditions/feline-dentistry/feline-stomatitis/)
Antra forma – kaudalinis stomatitas (pav. nr.2), kuriuo metu galinėje burnos ertmės dalyje yra matomos žaizdos. Paveiktos vietos yra ryškiai raudonos spalvos, lengvai kraujuoja ir yra itin skausmingos. Kas sukelia šią ligą, deja, bet kolkas dar nėra žinoma.
Pav. nr. 2 Kačių kaudalinis stomatitas. A – opinė forma, B – profileruotoji forma (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7194110/)
Kadangi ši liga yra itin skausminga, katės pradeda atsisakyti maisto, dažnu atveju maistą ryja, nekramto, stebimas padidėjęs seilėtekis, kartais net su kraujo priemaišomis. Katės pradeda netekti svorio, atsiranda blogas kvapas iš burnos, kailis tampa pilkas, purvinas, kadangi katei yra skausminga praustis ir prižiūrėti save. Taip pat gyvūnas gali su letena trinti snukio sritį, trinti galvą į kampus, pradėti slėptis, tapti apatišku…
Norint šią ligą diagnozuoti turi būti atlikti kraujo tyrimai, atmestos vidaus organų patologijos ir sutrikimai, įsitinkinta, kad gyvūnas neserga ar nėra nešiotojas FeLV ir FIV virusinių ligų. Tada su bendrąja nejautra rekomenduojama atlikti dantų rentgeninį tyrimą, kurio metu įvertinama žandikaulio kaulo būklė, periodonto ligos lygis, dantų rezorbcijos, identifikuojamos lūžusios šaknys ir kitos patologijos, kurios galėtų sukelti tokį organizmo atsaką. Žinoma, kad šiame procese dalyvauja virusai, bakterijos, negydoma periodonto liga, tačiau iki šiol lieka neiašku kas sukelia tokį audringą imuninės sistemos atsaką.
Net viena mažytė nulūžusi šaknis, kurios neįmanoma matyti plika akimi, gali sukelti tokį didžulį uždegimą, todėl dantų rentgeninis tyrimas yra tiesiog būtinas. Dažnu atveju yra atliekamas audinių histopatologinis tyrimas (kitaip žinoma kaip biopsija), kurios metu laboratorijoje yra patvirintinama diagnozė.
Kačių stomatito gydymas priklauso nuo to, kiek liga yra pažengusi. Dažnu atveju taikoma dantų ekstrakcija – šalinimas bei naudojami specialūs vaistai, taikoma namų dantų higiena.
Kačių stomatitas – sekinanti, dažnu atveju nepastebima ir potencialiai gyvybei grėsminga kačių liga, kurią gali būti sudėtinga gydyti. Tačiau tiksliai diagnozavus ligą galime pritaikyti tinkamą gydymo planą ir užtikrinti komfortišką gyvenimą be diskomforto. Daug žmonių nerimauja apie tai, kaip katė maitinsis, jei neturės dantų? Kai tik uždegimas ir skausmas sumažės, katei taps daug komfortiškiau maitintis, sumažės streso lygis, pagerės bendra savijauta, nuotaika. Katės gyvenimas gali būti pilnavertis tik tada, kai gyvūnas nejaučia skausmo ir nepatiria bereikalingo streso.
Komentuoti
Komentuoti