Kas yra kačių aknė?
Kačių aknė yra gana dažna odos liga, kuriai būdingi inkštirai ant smakro bei lūpų. Šis sutrikimas gali pasireikšti bet kokio amžiaus, bet kokios lyties ir veislės katei.
Riebalinės liaukos (kurių daugiausiai yra ant nugaros, vokų, smakro, uodegos, lūpų ir kapšelio) išskiria riebalus, kurie sutepa odą ir užkerta kelią jos sausėjimui. Jos yra susijusios su plauko folikulais. Šios liaukos taip pat turi svarbų vaidmenį teritorijos žymėjimui: turbūt ne kartą teko matyti, kaip katė trina snukutį į įvairius objektus.
Plaukų folikulai užsikemša juodomis riebalinėmis medžiagomis ir susiformuoja inkštirai (komedonai). Šiose vietose gali pradėti niežėti, oda tampa jautri, patinusi arba net infekuota, vėliau gali atsirasti pūlinukų, žaizdų.
Kas sukelia kačių aknę?
Tiksli priežastis nėra žinoma, tačiau manoma, kad didžiausias aknės kaltininkas gali būti stresas, sukeliantis įvairius hormonų pokyčius, lemiančius didesnį iš liaukų išsiskiriantį riebalų kiekį.
Spėjama, kad tam gali turėti įtakos ir plastikinių dubenėlių naudojimas: juose kaupiasi bakterijos, kurios gali persikelti ant gyvūno snukučio. Taip pat neatmetama ir plastmasinių indelių alergijų tikimybė
Hormonų pusiausvyros sutrikimai ir per aktyvios riebalinės liaukos gali lemti aknės atsiradimą.
Kokie kačių aknės simptomai?
Galite pastebėti ant katės smakro ir lūpų juodas dėmeles (komedonus), kurios atrodo kaip purvas. Antrinė infekcija gali sukelti patinimą, paraudimą, pūlinukus ir kraujavimą. Kai kuriais atvejais aknė gali sukelti niežėjimą ir uždegimą.
Diagnozė
Veterinarijos gydytojas atliks apžiūrą ir preliminariai galės diagnozuoti aknę, jei ant smakro yra juodų dėmelių (komedonų). Vis dėlto, tai ne visada yra aknės požymis: panašius simptomus sukelia bakterinė piodermija, kontaktinis dermatitas, malascezija (mieliagrybis), eozinofilinė granuloma ar kt. Veterinarijos gydytojas gali paimti skutmenų tyrimą, atlikti bakteriologinius, mikologinius, citologinius tyrimus, kad atmesti kitas galimas priežastis.
Kaip gydoma kačių aknė?
Tai priklausys nuo to, kokia yra katės būklė. Jei komedonų yra visai nedaug, katė gali būti gydoma išoriškai veikiančiomis antiseptinėmis priemonėmis, pvz.: tepti geliu ar tepalu, kurio sudėtyje yra benzolio peroksido arba valyti chlorheksidino tirpalu, galima smakrą plauti antibakteriniu muilu ar spec. antiseborėjiniais šampūnais, siekiant sumažinti riebalinių sankaupų kiekį.
Sunkiais atvejais, kai spuogai labai išplitę, smakro srityje gali būti nukirptas kailis (tai padės lengviau gydyti). Katei gali būti paskirti antibiotikai ir gliukokortikoidai, galintys nuslopinti uždegimą.
Svarbu žinoti, kad liga linkusi atsikartoti ir gali tekti gyvūną gydyti visą likusį gyvenimą. Dėl vaistų vartojimo visada pasikonsultuokite su veterinarijos gydytoju. Niekada nenaudokite tepalų nuo aknės skirtų žmonėms gydyti!
Prevencija
Patartina naudoti ne plastikinius, o metalinius arba keramikinius pašaro ir vandens dubenėlius;
Plaukite maisto ir vandens dubenėlius kasdien;
Jei įtariate, kad Jūsų katė turi aknę, parodykite katę vet. gydytojui.
Paruošė vet. gydytoja dermatologė Viktorija Lokianskienė
Komentuoti
Komentuoti