Kai į namus atsinešate katę, pasirūpinkite, kad ji čia jaustųsi laukiama: užtikrinkite saugią aplinką, tinkamą priežiūrą, reikalui esant – veterinarinę pagalbą, rūpestį, pasirūpinkite, kad ji turėtų aukštos kokybės maisto, ir skirkite laiko pratinimui prie kraiko dėžutės. Nors tai atrodo visai nereikšmingas dalykas, tačiau tam gali prireikti ypatingo dėmesio.
Kraiko dėžutės ignoravimas, deja, dažnai tampa priežastimi, kodėl katė atsiduria gyvūnų globos namuose. Jei nepavyksta katės pripratinti prie kraiko dėžutės, šeimininkai dažnai kreipiasi ir į veterinarijos gydytojus.
Kaip pripratinti katę prie kraiko dėžutės?
Lengviausia prie kraiko dėžutės pratinti dar visai jaunus kačiukus, ir vėliau šeimininkai nesusiduria su katės šlapinimusi ir tuštinimusi „ne vietoje”.
Pratinant katę prie kraiko dėžutės, siūlome vadovautis šiais patarimais:
- Svarbu užtikrinti, kad katė tikrai žino, kur yra jos kraiko dėžutė, ir ji gali lengvai nusigauti į tą vietą. Įsitikinkite, kad kraiko dėžutė yra ramioje vietoje, kurioje nėra dirgiklių.
- Parodykite katei, kur yra jos kraiko dėžė: įkelkite jos priekines letenas ir parodykite, kad kraiką reikia kasti (tai galite padaryti prilaikydami katės priekines letenas). Neišsigąskite, jei katė iš dėžutės nori iššokti. Į kraiko dėžutę katę nuneškite kelis kartus per dieną.
- Dauguma kačių iškart pripranta prie kraiko dėžutės, tačiau, jei taip nenutinka, nebarkite katės ir netaikykite bausmių – ji patirs stresą, ir, tikėtina, nesupras, kodėl ant jos pykstate.
- Jei katė šlapinasi ir tuštinasi, pavyzdžiui, ant kilimo, naudokite specialų valiklį, valantį dėmes ir naikinantį kvapą. Iškart po „nelaimingo atsitikimo”, nuneškite katę į jos kraiko dėžutę. Stenkitės katę nunešti į kraiko dėžutę taip dažnai, kaip ji pratusi šlapintis ar tuštintis.
- Jei katė kurį laiką ignoruoja kraiko dėžutę, apsilankykite pas veterinarą – gali būti, kad katė serga šlapimo takų ligomis ar turi parazitų.
- Jei gyvenate erdviame ar dviejų aukštų name, pabandykite įsigyti dar vieną kraiko dėžutę: turėkite po vieną kiekviename aukšte ar skirtingose namo dalyse.
- Svarbu, kad kraiko dėžutė būtų ramioje vietoje, ir jos netrikdytų triukšmas ar kiti naminiai gyvūnai.
- Jei turite šunį, jis gali bandyti paragauti katės kraiko ar išmatų, todėl geriausia įtaisyti landą duryse: katė be didelių sunkumų galės nueiti į tą vietą, kurioje yra kraiko dėžutė, o šuo ten negalės patekti.
- Dauguma kačių nemėgsta, kai kraiko dėžutė būna padėta visai šalia jos maisto – stenkitės, kad taip nenutiktų.
Kaip pasirinkti kraiko dėžutę?
Kraiko dėžučių pasirinkimas tikrai platus, todėl atkreipkite dėmesį į tai, kokio dydžio yra Jūsų katė, ir ar ji tikrai tilps į kraiko dėžutę. Nemažai šeimininkų nuperka katei per mažą kraiko dėžutę, todėl katė gali… tuštintis už jos ribų.
Kai kurios katės saugiau jaučiasi uždarose kraiko dėžutėse (su gaubtu). Jų didžiausias pliusas tas, kad katė neiškapstys kraiko, tačiau tokiose dėžutėse gali užsilaikyti nemalonus kvapas, todėl jas reikėtų valyti dažniau.
Kraikas
Daugumai kačių patinka purus kraikas, pavyzdžiui, primenantis paplūdimio smėliuką. Kraiko reikėtų pilti maždaug 5 centimetrų sluoksniu, tačiau jį galite berti ir mažesniu sluoksniu, tačiau kraiką keisti dažniau.
Nepamirškite, kad katės mėgsta švarą, ir gali ignoruoti savo kraiko dėžutę, jei ji nebus švari. Kraiko dėžutę reikėtų reguliariai valyti valikliais, naikinančiais kvapą – katės uoslė kur kas jautresnė nei žmogaus.
Visą kraiką keiskite maždaug kas savaitę (priklausomai nuo to, kokio tipo kraiką pasirinksite), tačiau patartina kasdien pašalinti iš dėžutės katės išmatas.
Dėmesio: nėščioms moterims nepatartina valyti katės kraiko dėžutės. Dauguma kačių kraiko dėžute naudojasi instinktyviai, tačiau, jei taip nenutinka, reikia būti kantriems ir skirti tam papildomo dėmesio. Jei laikysitės šiais patarimais, tikėtina, kad katė anksčiau ar vėliau išmoks daryti tai, ko iš jos tikitės.
Paruošė vet. gydytoja Viktorija Lokianskienė
Komentuoti
Komentuoti