Burnos higienaNe visi šunų augintojai apžiūri savo augintinio burną ir dantis, tačiau tai – labai apmaudi klaida, nes net apie 80 procentų visų šunų turi dantų bei dantenų problemų. Kiekvieną dieną šeimininkai atveda savo šunis kasmetiniam skiepui arba dėl nedidelių negalavimų, ir apžiūros metu paaiškėja, kad šuo turi ir burnos ertmės problemų, kurių šeimininkai paprasčiausiai nepastebi. Po to, kai veterinaras parodo, kaip atrodo šuns dantys, šeimininkai išsigąsta.

 

Dažnas atsakymas labai paprastas – „na, iš tiesų, šuns burnos kvapas nebuvo pats maloniausias”. Gana dažnai šeimininkai nesiruošia imtis jokių veiksmų, manydami, kad šuns amžius jau netinkamas dantų gydymai, kad burnos ertmės problemos – natūralus senėjimo proceso padariniai , tačiau taip neturėtų būti. Kiekvienas šuns augintojas turėtų rūpintis šuns burnos higiena kasdien, nepriklausomai nuo gyvūno amžiaus.

Šuns burna yra visada drėgna ir šilta, todėl tai – puiki terpė daugintis įvairių rūšių bakterijoms. Vienos jų nedaro jokios žalos, o kitos skatina apnašų bei akmenų atsiradimą.

Vienas dažniausių požymių, kad šuo turi burnos problemų – tai blogas burnos kvapas, kurio negalima ignoruoti. Gana dažnai veterinarai per bendrą šuns apžiūrą nustato burnos ligas, kurios, deja, jau būna pažengusios.

Štai keletas šunų burnos problemų:

 Gingivitas

Gingivitas – dantenų uždegimas

 

 

Periodontitas

Periodontitas – bendras terminas, nusakantis, kad uždegimas apima burnos ertmę, danties kaulą ir jį supančius audinius

 

 

Piorėja

Piorėja – dantų ir dantenų uždegimas, kuris dažnai sukelia pūliavimą

 

 

Ėduonis (kariesas)

Ėduonis (kariesas) – danties kietųjų audinių irimas. Šia liga šunys serga itin retai

 

 

Apnašos

Apnašos – tai nuosėdos ant dantų. Jos sudarytos iš bakterijų, seilių polimerų, taip pat ir maisto likučių, baltųjų kraujo kūnelių ir epitelio ląstelių. Apnašos gali sukelti akmenis, ėduonį ir periodonto ligas

 

 

Akmenys

Akmenys – kalcio karbonatas ir kalcio fosfatas kartu su organinėmis medžiagomis nusėdę ant dantų paviršiaus

 

 

Bloga burnos higiena: kokias problemas tai gali sukelti?

Nesveiki dantys gali sukelti tikrai nemenkų problemų. Visų pirma, periodonto ligos absorbuoja toksinus į šuns kraują. Inkstams, kepenims ir smegenims filtruojant kraują galimos infekcijos, kurios gali šiek tiek ar net mirtinai pažeisti organus. Būtent dėl šios priežasties šuniui būtina suteikti tinkamą pagalbą, ir tai gali sumažinti jam skausmus. Kad infekcija neplistų, būtina užkirsti tam kelią: visų pirma šuniui turi būti tinkama veterinarinė pagalba, o vėliau jis gali būti prižiūrimas ir namuose.

Veterinarinė stomatologija

Pažengęs periodontitas gana dažnai nustatomas vyresnio amžiaus šunims, ir šeimininkai nerimauja, ar jiems gali būti taikoma anestezija. Atsakymas paprastas – taip, gali. Amžius – tai nėra liga, ir kai kalbama apie šuns sveikatą, negali kilti jokių abejonių, ar šuniui gydyti dantis. Veterinarai pabrėžia, kad šiandien naudojami anestetikai gerokai skiriasi nuo tų, kurie buvo naudoti prieš 15 ar 20 metų. Nors šiuolaikinė anestezija yra sparčiai ištobulėjus, vis dėl to niekada negalima pasakyti, kad nėra visiškai jokios rizikos. Klausimas tik ar anestezijos rizika yra tikrai tokia didelė lyginant su pasekmėmis, kurios gali atsirasti neatliekant burnos higienos (skausmas, uždegimas, įv. komplikacijos). Taigi, baimintis tikrai nėra dėl ko.

Prevencija

Vienas iš geriausių būdų, galinčių padėti apsaugoti šunį nuo burnos ertmės ligų, tai pasirūpinti kokybišku subalansuotu ėdalu, kurio sudėtyje didelė dalis mėsos. Subalansuota mityba gali apsaugoti šunį nuo burnos ertmės ligų. Taip pat reikėtų reguliariai duoti šuniui kramtalų ir žaislų, kuriuos galės saugiai kramtyti (pavyzdžiui, iš gumos). Reguliarus šuns dantų valymas gali užtikrinti ne tik sveikus dantis bet ir dantenas.

Šunų šeimininkai skiria per mažai dėmesio šuns burnos higienai. Dažniausiai šunų šeimininkai nedaro gana elementaraus dalyko – neapžiūri šuns dantų bei dantenų.

Paruošė vet. gydytoja Viktorija Lokianskienė

Komentuoti