Senas šuoSenų šunų priežiūra skiriasi nuo jaunesnių šunų: senam šuniui reikalingas ypatingas dėmesys. Šis faktas turbūt nieko nestebina, tačiau kaip žinoti, kad šuo jau yra senas?

Kada šuo gali būti laikomas senu?

Žinoma, kiekvienas šuo pasensta skirtingu metu – tai labai individualu. Didelių veislių šunys pasensta anksčiau nei mažų veislių šunys: pavyzdžiui, dogas laikomas senu jau 5-6 metų amžiaus, o čihuahua – maždaug 10 ar 11 metų.

Auksaspalvis retriveris gali būti laikomas senu maždaug 8-10 metų amžiaus. Žinoma, tai priklauso ne tik nuo veislės, bet ir nuo genų, mitybos bei aplinkos, kurioje gyvena šuo.

Ko tikėtis pasenus šuniui?

Senam šuniui, kaip ir žmogui, gali išsivystyti įvairių ligų. Šuo gali sirgti artritu ar kitomis ligomis, kuriomis sirgdamas šuo tampa lėtesnis. Šuo nebegali vaikščioti ar žaisti taip ilgai, kaip anksčiau. Jam gali būti sunku rasti patogią padėtį miegui bei gali prireikti didesnių pastangų įšokti į automobilį.

Šuo gali kentėti nuo dantų, inkstų, kepenų bei širdies ligų, šuo gali nutukti, todėl jam reikalinga speciali mityba.

Kaip padėti senstančiam šuniui?

• Geriausiai gali padėti veterinarijos gydytojas – pas jį geriausia lankytis bent kelis kartus per metus, kad išsiaiškintumėte, kokia šuns sveikatos būklė. Dažnai veterinarijos klinikos siūlo specialias programas, kurios apima kompleksinį gyvūno sveikatos patikrinimą (norėdami sužinoti apie tai daugiau – spauskite čia). Net jei šuo atrodo sveikas, nederėtų pamiršti, kad kai kurios ligos yra „užslėptos“ ir iš išorės tiesiog nepastebimos. Užkirskite kelią ligoms laiku!

• Šerkite tik itin aukštos kokybės maistu. Rinkitės tokį pašarą, kuris atitinka Jūsų augintinio kūno svorį, aktyvumą ir amžių.

• Įsitikinkite, kad šuo gauna optimalų maisto kiekį – vyresni šunys linkę tukti, o tai sudaro didesnę riziką susirgti diabetu, širdies, odos ligomis ir net vėžiu. Veterinarijos gydytojas gali sudaryti tinkamą dietą Jūsų augintiniui.

• Senam šuniui naudingos riebalų rūgštys DHA ir EPA, taip pat naudingi papildai, tokie kaip gliukozaminas ir chondroitinas.

• Šuniui turi būti paskirta speciali dieta, jei jis serga širdies, inkstų ar kitomis ligomis. Pavyzdžiui, šunims, sergantiems inkstų ligomis, turi būti paskirta dieta, kontroliuojanti fosforo, kalcio ir kitų elektrolitų kiekį. Veterinarijos gydytojas atsižvelgs į kiekvieno šuns individualius poreikius ir paskirs tinkamiausią dietą.

• Rūpinkitės šuns dantų higiena. Nors kai kuriems žmonėms atrodo gana kvaila valyti šuniui dantis, tačiau tai gali būti vienas geriausių būdų apsaugoti šuns dantis ir kuo ilgiau išlaikyti juos sveikus.

• Šuo privalo pajudėti. Fizinė veikla gali padėti raumenis ir sąnarius išlaikyti sveikus. Žinoma, fizinė veikla šuniui turi būti pritaikyta pagal individualius poreikius. Būkite atsargūs trumpanosius šunis vesdami į lauką karštą dieną – jų organizmas gali perkaisti.

• Pasirūpinkite žaislais, su kuriais šuniui būtų įdomu žaisti. Pavyzdžiui, žaislai, į kuriuos įdedamas maistas, gali būti naudingi dvejopai: tai padės ne tik užimti šunį, bet bus naudinga ir jo dietai.

• Pasirūpinkite šuns guoliu. Šuniui, kenčiančiam nuo artrito, gali būti sudėtinga rasti patogią padėtį miegui, todėl jo guolis turėtų būti minkštas. Jei šuo neturi savo guolio, paminkštinkite jo mėgstamą poilsio vietą – patieskite minkštų rankšluosčių ar patalynę.

Kiekvienas šuo per savo gyvenimą nusipelnė visavertės senatvės, todėl pasirūpinkite, kad šiame gyvenimo tarpsnyje jis jaustųsi kuo geriau.

Paruošė vet. gydytoja Viktorija Lokianskienė

Komentuoti