Mitai apie šunis ir kates

Jei turite šunį arba katę, tikriausiai jums teko girdėti bent vieną iš šių mitų. Taigi, skubame juos paneigti – Jūs turite teisę žinoti visą tiesą apie savo augintinį!

Mitas nr. 1: Šuo viską mato tik juodai-baltai

Šio mito kilmė tiksliai nėra žinoma. Veterinarai oftalmologai nustatė, kad šunys mato panašiai, kaip ir žmonės, neskiriantys raudonos ir žalios spalvų (daltonikai). Šunys gali skirti mėlynos ir žalios spalvos atspalvius, tačiau raudonos – ne. Šunys negali lengvai atskirti žalios, raudonos ir geltonos spalvų, tačiau puikiai skiria violetinę, mėlyną ir pilką. Spalva nėra vienintelis dalykas, aiškinantis, ką iš tiesų mato šunys – taip pat svarbu ir objektų ryškumas, kontrastas, ir ypač – judėjimas.

Mitas nr. 2: Katės visada krenta ant letenų

Krisdamos iš gana didelio aukščio, katės stengiasi nusileisti ant letenėlių, tačiau tai ne visada pavyksta. Šis mitas yra gana plačiai paplitęs, ir tikrai nemažai žmonių tiki, kad tai tiesa. Nieko nuostabaus, juk atsirado ne vienas ir ne du žmonės, bandžiusių tai įrodyti. Jei katė sveika, jei gali pavykti tai padaryti, tačiau, jei katė serganti ar sena, tikėtina, kad jai nepavyks sėkmingai nusileisti ant letenėlių. Be to, tam turi įtakos ir aukštis, iš kurio krenta katė – jei jis nėra didelis, katė gali nespėti tinkamai pasukti letenų, na, ir, žinoma, jei aukštis labai didelis, galimos traumos ir lūžiai.

Mitas nr. 3: Jei šuns nosis šilta, jis serga

Žmonės mano, kad jei šuns nosis šilta ir (arba) sausa, vadinasi, jis serga, tačiau tai nėra tiesa. Šilta ar sausa nosis neturi nieko bendra su jo sveikata.

Mitas nr. 4: Jei šuo vizgina uodegą, jis yra laimingas

Tai nebūtinai reiškia, kad šuo išreiškia savo džiaugsmą. Šuo gali vizginti uodegą ir tuomet, kai jis jaučia nerimą ar įtampą, yra išsigandęs ar pyksta. Šunys nėra pratę vizginti uodegą, kai jie yra vieni, ir tai, kad jis vizgina uodegą, paprastai reiškia, kad jis yra tam tikros draugijos (pavyzdžiui, šeimininkų) narys.

Mitas nr. 5: Katės turi devynis gyvenimus

Katės yra labai smalsūs bei grakštūs gyvūnai, todėl kartais atrodo, kad jos jau išnaudojo kelis savo „gyvenimus”. Atrodo, kad jos išsisuka net iš pačių kebliausių situacijų, taigi, nieko nuostabaus, kad paplito toks mitas. Tačiau kodėl būtent devyni gyvenimai? Daugumoje šalių skaičius devyni yra laikomas laimingu skaičiumi, tačiau kai kuriose kultūrose katės turi tik 7 „gyvenimus”. Kaip bebūtų, katės nėra mistiniai padarai, ir jos, kaip ir visi žinduoliai, turi vieną vienintelį gyvenimą.

Mitas nr. 6: Šuns burna švaresnė nei žmogaus

Nuo senų laikų buvo manoma, kad šuns seilės veikia kaip antiseptikas, ir, kaip bebūtų keista, kai kurie žmonės tuo tiki iki šiol. Vis dėlto, nėra jokio pagrindo taip manyti – šuns burnoje yra bakterijų ir kitų infekcinių organizmų. Taigi, kai kitą kartą susižeisite, žinokite, kad šuns seilės – ne pats geriausias „vaistas”.

Mitas nr. 7: Vieneri šuns metai atitinka septynerius žmogaus metus

Šis mitas taip paplito dėl paprasto matematinio skaičiavimo: vidutinė šuns gyvenimo trukmė yra 10-12 metų, o žmogaus – 70-74. Taigi, tai nebuvo taip ir sunku apskaičiuoti. Vis dėlto, tai nėra tiesa, ir tikslesnį šuns amžių, atitinkantį žmogaus, tiksliau nusako ši lentelė:

Šuns metai            Žmogaus metai

1                            15

2                            24

4                            32

7                            45

15                          76

20                          98

Žinoma, tos pačios lentelės negalėtume taikyti visų veislių šunims. Gyvenimo trukmė priklauso ir nuo veislės, ir nuo šuns dydžio (didelių veislių šunys paprastai gyvena trumpiau, ir jų senėjimo procesas prasideda maždaug nuo 7 metų amžiaus.

Mitas nr. 8: Seno šuns neišmokysite naujų komandų

Tai nėra tiesa. Tol, kol šuo pajėgia įsisavinti naują informaciją, ir jam sveikata leidžia tai atlikti, Jūs galite jį išmokyti naujų komandų. Jei šeimininkas bus kantrus, šunį gali pavykti išmokyti naujų komandų, pavyzdžiui: sėdėti, paimti, atsigulti,, apsiversti, apsimesti mirusiu ir t.t. Kol šuo yra sveikas ir judrus, jūs vis dar galite jį išmokyti naujų dalykų, kad ir kokio amžiaus būtų šuo.

Mitas nr. 9: Jei katė murkia, ji yra laiminga

Katės murkia ne tik tada, kai jos yra laimingos. Jos gali murkti ir dėl to, kad serga, jaučia skausmą, nerimą ar yra išsigandusios. Katės taip reiškia emocijas, tačiau jos nebūtinai yra vien tik teigiamos.

Mitas nr. 10: Katės mato tamsoje

Nors kačių rega yra daug geresnė nei žmonių, tačiau jos taip pat nemato aklinoje tamsoje. Katės dažniausiai medžioja auštant arba temstant, tačiau visiškoje tamsoje jos negalėtų to daryti.

Mitas nr. 11: Šunys ėda žolę, norėdami išsivemti

Taip gali atrodyti dėl to, kad labai dažnai, kuomet šuo būna paėdęs žolės, jis apsivemia. Vis dėlto, taip nutinka ne visuomet. Vieni šunys žolės tiesiog paragauja, o kiti ją kramsnoja gana godžiai. Tai, žinoma, ir lemia tai, kad šuo apsivemia, tačiau tai nebūtinai reiškia, kad toks ir buvo šuns tikslas.

 Paruošė vet. gydytoja Viktorija Lokianskienė

Komentuoti