Kelio sandara

Kelio sąnario anatomija

Viena pagrindinių šunų šlubavimo užpakalinėmis kojomis priežasčių – kelio sąnario kryžminio raiščio (1 pav.) trūkimas ir vidinio menisko sužalojimas.

Kelio sąnaryje yra daug įvairių struktūrų – raiščių, meniskų, bet didžiausias problemas kelia dvi iš jų – priekinis kryžminis raištis ir vidinis meniskas. Kelio sąnaryje yra du meniskai – vidinis ir išorinis. Jie atlieka amortizatoriaus vaidmenį tarp dviejų kaulų – šlaunikaulio ir blauzdikaulio.

Trūkus kelio sąnario priekiniam kryžminiam raiščiui, dėl atsiradusio sąnario nestabilumo, labai dažnai pažeidžiamas vidinis meniskas. Trūkus kryžminiam raiščiui, kelio sąnarys praranda stabilumą, dėl to juntamas skausmas, matomas šlubavimas.

Kelio sandara - kryžminiai raiščiai1 pav. Šuns kelio sąnario anatominės struktūros

Kodėl trūksta priekinis kryžminis raištis

Priežastys, dėl ko trūksta kryžminis raištis iki galo nežinomos, tačiau manoma, kad tai gali įtakoti traumos arba lėtiniai degeneraciniai procesai sąnaryje. Šie procesai tiesiogiai veikia raištį, žaloja skaidulas, mažina jų elastingumą, ko pasekoje įvyksta trūkimas. Raiščio trūkimas gali būti dalinis arba pilnas, gali būti paveikti abiejų kojų kelio sąnariai arba tik vienas iš jų. Ankstyvieji raiščio degeneracijos požymiai: sunkus kėlimasis po poilsio, negalėjimas užlipti laiptais ar užšokti ant lovos. Kai raištis smarkiai degeneruoja reikia tik vieno neteisingo judesio ir jis plyšta. Tuomet matomas didelis skausmingumas ir šlubavimas.

Kaip diagnozuojama

Kelio sąnario kryžminio raiščio trūkimas paprastai diagnozuojamas atlikus ortopedinį tyrimą. Jeigu diagnozė neaiški – skiriami papildomi tyrimai, pavyzdžiui rentgenologinis (2 pav.).

Trūkę kryžminiai raiščiai

2 pav. VetPet LT klinikoje atlikta dešinės užpakalinės kojos kelio sąnario rentgeno nuotrauka, trūkus priekiniam kryžminiam raiščiui (blauzdikaulis pasislinkęs į priekį šlaunikaulio atžvilgiu)

Nors rentgeno tyrime nesimato trūkusio kryžminio raiščio (nes minkštųjų audinių negalime matyti), tačiau gali būti matomi degeneraciniai procesai sąnaryje, kurie patvirtina įtarimus.

Trūkus kelio sąnario priekiniam kryžminiam raiščiui, dėl atsiradusio sąnario nestabilumo, labai dažnai pažeidžiamas vidinis meniskas. Būtent šio menisko sužalojimas ir kelia didžiausią skausmingumą. Tokiu atveju, vienintelė išeitis – šio menisko pašalinimas operacijos metu. Operacijos metu ne tik šalinamas meniskas, bet ir stabilizuojamas sąnarys implantuojant dirbtinį raištį.

Be minėto operacinio gydymo, įmanomas medikamentinis gydymas – ribojant fizinį aktyvumą, duodant vaistus nuo skausmo. Jis gali būti naudojamas šunims, sveriantiems mažiau nei 10 kg. Deja, šis gydymo metodas nėra labai efektyvus ir jeigu šlubavimas išlieka – savininkai turi ryžtis augintinio operacijai.

Paruošė VetPet LT veterinarijos gydytoja chirurgė-ortopedė Rūta-Noreikaitė-Bulotienė

Komentuoti