Išsiplėtusi šidis

Visų žinduolių širdis yra sudaryta iš keturių kamerų. Dvi tarpusavyje susisiekiančios kameros yra kairėje pusėje, dvi dešinėje. Tarp kairės ir dešinės širdies pusių yra pertvara be angų, todėl kairės ir dešinės pusės kraujas nesimaišo tarpusavyje. Kraujo srovė iš kūno venų patenka į dešinį prieširdį. Iš ten kraujas perstumiamas į dešinį skilvelį, kuris susitraukdamas perpumpuoja kraują į plaučius. Plaučiuose kraujas prisotinimas deguonimi ir grįžta į širdį.

Iš plaučių kraujas grįžta į kairės pusės prieširdį, iš jo patenka į kairės pusės skilvelį. Kairiojo skilvelio raumuo širdyje yra stipriausias, jis susitraukdamas pumpuoja kraują iš širdies į aortą ir taip paskirsto po visą kūną.

Širdies nepakankamumas yra būklė, kai širdies darbas nepajėgia aprūpinti organizmo deguonies poreikių. Tai yra pasekmė, kuri atsiranda dėl širdies ligos. Širdies ligų yra įvairių ir jų gydymas, bei tolesnės prognozės yra skirtingos, todėl svarbu diagnozuoti tiksliau kokia širdies liga yra pas konkretų gyvūną. Dažniausiai pirmi širdies ligos požymiai pasirodo 4-10 metų amžiaus gyvūnams , tačiau jų savininkai dažnai galvoja, kad šuo tiesiog sensta. Gali nebūti jokių išorinių požymių jeigu liga nėra stipriai išreikšta ir širdis pajėgia kompensuoti tai. Neretai iš pažiūros sveikas šunelis be jokių išankstinių požymių ima dusti, kosėti, pavargti po nedidelių krūvių, gali netgi prarasti sąmonę. Tai nereiškia, kad šuo tik dabar susirgo širdies liga. Požymiai pasirodo, kai širdies pajėgumas perpumpuoti deguonies prisotintą kraują yra per mažas organizmo poreikiams. Esant kai kurioms širdies būklėms sveikas šuo po pasivaikščiojimo gali staiga kristi ir numirti arba užmigti vakare ir ryte nebeatsikelti. Dažniausiai tokiais atvejais šuns savininkas galvoja, kad šunį nunuodijo, bet tai būdinga šunims sergantiems hipertrofine kardiomiopatija arba diliatacine kardiomiopatija.

Hipertrofinė kardiomiopatija (hypertrophic cardiomyopathy) – širdis padidėja dėl storėjančių raumenų sienelių. Dėl storėjančio raumens mažėja širdies vidaus tūris ir mažėja kraujo perpumpavimo efektyvumas (1 pav.).

Diliatacinė kardiomiopatija (Dilated cardiomyopathy – DCM) – širdis padidėja dėl išplonėjusio širdies raumens, širdis plečiasi. Toks širdies raumuo nepajėgia susitraukti, kad išstumtų kraują. DCM labiau būdinga didelių veislių šunims: dobermanams, retriveriams, bokseriams, spanieliams ir t.t. (1 pav.)

Cardiomyophaty1 pav.

Taip pat kaip ir žmonėms, gyvūnams būna širdies triburio ar dviburio vožtuvų nepakankamumas, aritmijos, aortos susiaurėjimas, širdies pertvaros angos. Dėl vožtuvų nesandarumo, dalis kraujo nuolat grįžta atgal ir širdis turi dirbti dvigubai daugiau, kad atliktų tą patį darbą.

Visų širdies ligų požymiai panašūs ir nėra specifiniai. Tikslesniai diagnozei reikalinga kruopšti auskultacija (širdies klausymas stetoskopu), krūtinės ląstos rentgenograma, širdies echoskopija ir elektrokardiograma.

Normali širdis  Išsiplėtusi širdis

Taigi, jeigu pastebėjote, kad Jūsų augintinis jaučiasi silpnesnis, greičiau pavargsta, prarado apetitą, arba maitindamasis įprastu režimu ėmė liesėti, kosėja arba sunkiai kvėpuoja, jam tinsta letenos ar pučiasi pilvas – reikėtų kreiptis į veterinarijos specialistus.

Skubi pagalba reikalinga, jeigu pastebite labai padidėjusį pilvą, melsvėjančias dantenas, kai šuo nenori gultis, o verčiau tupi atkišęs alkūnes, kai atsigulęs miegoti neranda sau vietos, t.y. keliasi ir gulasi.

Veterinarijos gydytojas auskultuodamas širdį, girdi pašalinius, nebūdingus garsus – ūžesius. Kaip ir žmonėms taip ir gyvūnams galim pasireikšti tik viena širdies liga arba jų grupė. Kai defektai širdyje yra keli, liga pasireiškia jauname amžiuje, paprastai iki 1 metų. Kai kurios veislės yra labiau linkusios turėti širdies ligų, nes daugelis širdies būklių yra paveldimos.

Ypač sunkiai gyvūnai „širdininkai“ perneša karščius ir fizinius krūvius bei stresus. Todėl saugokite savo augintinius ir stebėkite jų savijautą.

Paruošė VetPet LT veterinarijos gydytojai

Komentuoti