Šunų šunidžių kosulysJei šuo dažnai kosti ar čiaudo ir atrodo, kad ima dusti, galima įtarti, kad šuo serga šunidžių kosuliu arba jam pasireiškė trachėjos ir bronchų uždegimas.

Kas yra šunidžių kosulys?

Kaip ir žmonių peršalimą sukeliančių virusų gali būti daug, taip pat ir šunidžių kosulio sukėlėjų yra daugybė. Viena iš dažniausių priežasčių – bakterinė infekcija Bordetella bronchiseptica, todėl kartais ši liga tiesiog vadinama Bordetella.

Daugelis šunų, kurie užsikrečia šia bakterija, tuo pačiu metu užsikrečia ir vienu iš virusų (šunų adenovirusas, maro, herpes, paragripo ir kiti virusai). Šiais virusais užsikrėtę šunys tampa imlesni Bordetella bakterinei infekcijai. Šunys užsikrečia šunidžių kosuliu, kai bakterijos ar virusai patenka į kvėpavimo takus. Šie takai yra padengti gleivėmis, kurios apsaugo nuo infekcinių dalelių patekimo, tačiau yra daugybė faktorių, kurie susilpnina šią apsaugą ir padaro šunis imlesnius šunidžių kosulio infekcijai, sukeliančiai gerklų ir trachėjos uždegimą.

Pagrindiniai faktoriai, silpninantys kvėpavimo takų apsaugą:

  • perpildytos ir blogai vėdinamos šunų laikymo vietos (šunidės)
  • žema temperatūra šunų laikymo vietose
  • didelis dulkių kiekis ir cigarečių dūmai
  • stresas

Klinikiniai požymiai

Pagrindinis požymis – pastovus ir stiprus kosulys. Šis kosulys skiriasi nuo paprasto kosulio, kurį kartais natūraliai gali skleisti tam tikrų veislių šunys (ypač mažų veislių). Šiuo atveju dažniausiai atsiranda išskyrų nosies ertmėje ir jautri sudirgusi trachėja ir gerklos. Kai kuriems šunims, užsikrėtusiems šunidžių kosuliu, gali pasireikšti ir kiti simptomai: čiaudulys, išskyros iš nosies ar iš akių. Tačiau dažniausiai šuo išlieka žvalus, nepraranda apetito.

Gydymas ir profilaktika

Šunidžių kosulys yra užkrečiama liga. Jei kyla įtarimas, kad jūsų šuo užsikrėtė šia liga, būtina atskirti jį nuo kitų gyvūnų ir kreiptis pas veterinarijos gydytoją. Kai kuriais atvejais gyvūnai gali pasveikti be jokio gydymo, tačiau dažnai reikalingas gydymas antibiotikais. Taip pat būtina šunį laikyti gerai vėdinamoje patalpoje ir antkaklį pakeisti petnešomis, kad sumažinti kosulį ir trachėjos dirginimą.

Dauguma šunų pasveiksta per 3 savaites, bet gydymas gali užtrukti ir ilgiau, jei šuo yra senas ar pasireiškia sunkesni klinikiniai požymiai. Negydant ar užsitęsus ligai, gali išsivystyti plaučių uždegimas. Jei jūsų šuniui bet kuriuo laikotarpiu pasireiškė apsunkintas kvėpavimas, apetito stoka ar apatija, nedelsiant reikia kreiptis pas veterinarijos gydytoją. Geriausia apsisaugojimo priemonė yra skiepai. Nors vakcinacija dažniausiai apsaugo šunį nuo užsikrėtimo, tačiau ji negarantuoja visiškos apsaugos, nes šią ligą gali sukelti daug skirtingų bakterijų ir virusų rūšių.

Parengė vet. gydytoja V.Lokianskienė

Komentuoti