Šuo trina užpakalįAr esate pastebėję, kad jūsų šuo arba katė trina užpkakaliuką į kilimą ar grindis? Jei taip, tai didelė tikimybė, kad jūsų augintinis turi problemų su analinėmis liaukomis. Tai dažna kačių ir šunų problema.

Kas yra analinės liaukos ir kokia jų paskirtis?

Analinės liaukos yra porinis organas. Jos išsidėsčiusios po oda prie žiedinio išangės raumens (sfinkterio) maždaug ties 5 ir 7 valanda aplink išangę (žr. 1 paveikslėlį). Ploni išvedamieji latakai atsiveria į tiesiąją žarną. Sekretas, kuris išsiskiria iš šių liaukų yra rudos spalvos, o konsistencija panaši į vandenį ar aliejų. Kai gyvūnas tuštinasi, sfinkteris suspaudžia liaukas ir iš jų išsiskiria sekretas, kuris patenka ant išmatų ir kartu su jomis pasišalina. Tokiu būdu gyvūnas pasižymi savo teritoriją.Šunio normali analinių liaukų anatomija

Kodėl pasireiškia šių liaukų sutrikimai?

Kai kurie šaltiniai teigia, kad turinys iš liaukų neišsiskiria dėl per daug minkštų išmatų ir sfinketio didesnio atsipalaidavimo. Normaliai, kai išmatos būna kietos, žiedinis raumuo (sfinkteris) susitraukia ir kartu išspaudžia analinių liaukų turinį. Anksčiau šunys ir katės dažniausiai buvo maitinami dideliu kiekiu mėsos ir kaulais, dėl to ir išmatos susifomuodavo kietos. Šiais laikais dažnai šėrimo racionas sudaromas daržovių pagrindu, todėl išmatos formuojasi minkštesnės, todėl nėra kas sukelia liaukų suspaudimą. Analinių liaukų sekretas didėja, kaupiasi liaukų viduje, todėl gyvūnui atsiranda dėl to problemų. 

Sutrikimo rimtumas

Kai skystis susikaupia liaukose ir jos užsikemša, gyvūnas bando sumažinti spaudimą -tai pirmas požymis, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį. Gydymas šiuo atveju išgelbės gyvūną nuo didesnių problemų ateityje. Analinės liaukos turėtų būti reguliariai tikrinamos veterinarijos gydytojų. Jei sekretas labai ilgai užsilaiko analinėse liaukose, jos suplonėja ir tampa žemės riešutų sviesto konsistencijos. Jos yra sunkiai išspaudžiamos ir gali patekti bakterija, padedanti susiformuoti abscesams (pūliniai). Susiformavus abscesui, sekretas ir pūliai negali pasišalinti, gali pratrūkti oda – gyvūnui tai sukelia didelį skausmą (žr. 2 paveikslėlį).

 Analinių liaukų abscesas

Analinių liaukų turinio išspaudimas

Normaliai analinės liaukos yra pupelės dydžio ir sunkiai apčiuopiamos. Kai jos prisipildo, padidėja iki apčiuopiamo vynuogės ar graikinio riešuto dydžio. Tokiu metu jos turėtų būti išspaustos. Jei susiformavo abscesas ir pratrūko į išorę, žaizda turi būti plaunama antiseptiniais tirpalais, kol pilnai užgis. Tai yra skausminga, reikalaujanti daug pastangų, laiko ir pavojinga procedūra. Taip pat susiformavus abscesui privaloma naudoti sisteminius antibiotikus.

 Analinių liaukų šalinimas

Jei jusų gyvūnui šios problemos dažnai atsinaujina – geriausias gydymas yra jų šalinimas chirurginiu būdu. Ši procedūra atliekama naudojant bendrąją narkozę.

Patarimai

Jei matote, kad jūsų augintinis trina užpakaliuką į žemę ar bando kandžiotis pauodegį – tai ženklas, kad reikia pasirodyti veterinarijos gydytojui. Šios problemos yra gana dažnos gyvūnams ir sukelia didžiulį diskomfortą. Ankstyvas gydymas gali apsaugoti gyvūną nuo tolimesnių problemų.

Paruošė vet. gydytoja Viktorija Lokianskienė

Komentuoti