Šunų ir kačių nutukimasNutukimas – organizmo būsena, arba liga, kai gyvūno kūne yra pernelyg didelis riebalinio audinio kiekis, imantis trukdyti normaliam organizmo funkcionavimui. Didelis nutukimas gali sukelti ar sukelia pavojų sveikatai ar gyvybei. Dėl šios priežasties nukenčia gyvenimo kokybė, nes dėl nutukimo gyvūnas gali susirgti daugeliu ligų.

Žmogus laikomas nutukusiu, jei jo kūno masė viršija 20-25 procentus idealaus kūno svorio. Sunku vienareikšmiškai pasakyti, kada gyvūnas laikomas nutukusiu, nes kiekvieno gyvūno idealus svoris skiriasi, tačiau, tikėtina, kad gyvūną galimą laikyti nutukusiu, kai jo svoris viršija 20-25 procentus idealaus kūno svorio – kaip ir žmogaus.

Kodėl gyvūnas nutunka?

Dažniausiai taip nutinka todėl, kad gyvūnas su maistu gauna daugiau energijos nei jos išeikvoja. Jei gyvūnas per daug valgo ir per mažai juda, tai gali būti nutukimo priežastimi. Nutukusio gyvūno medžiagų apykaita tampa lėtesnė, todėl maistas nėra taip lengvai virškinamas. Tik ne daugelis gyvūnų nutunka dėl sutrikusios medžiagų apykaitos.

Kaip dažnai pasitaiko nutukimų?

Visame pasaulyje atlikti tyrimai parodė skirtingus rezultatus, tačiau apibendrinant galima pasakyti, kad nutunka 22-44 proc. visų šunų. Kačių nutukimų pasitaiko labai panašiu mastu.

Ar tam tikri gyvūnai yra labiau linkę nutukti?

Yra tam tikrų veiksnių, kurie gali tai lemti. Šunų nutukimui gali turėti įtakos:

  • veislė – kai kurie šunys labiau linkę nutukti;
  • amžius – vyresnio amžiaus šunims didesnė rizika nutukti;
  • sterilizacija – sterilizuoti ir kastruoti šunys taip pat daugiau linkę nutukti;
  • lytis – tyrimai parodė, kad vyresnio amžiaus patelės labiau linkusios nutukti nei patinai;
  • šuns šeimininkas – kad ir kaip keistai tai skamba, tačiau nutukusių šeimininkų dažnai būna nutukę ir šunys. Sunku pasakyti, kodėl taip nutinka, tačiau tai dažnai lemia duodamas per didelis maisto kiekis ir per mažas fizinis aktyvumas.

Panašūs veiksniai lemia ir kitų gyvūnų nutukimą. Pavyzdžiui, kai kurių veislių katės labiau linkusios nutukti, ir svoris gali pradėti augti po kastracijos ar sterilizacijos.

Kaip nutukimas veikia sveikatą?

Riebalų ląstelės gamina hormonus, kurie gali paveikti įvairius organus ir audinius. Tai gali lemti ir mažesnę gyvenimo trukmę. Nutukę gyvūnai priklauso rizikos grupei susirgti:

  • cukriniu diabetu;
  • kvėpavimo ligomis;
  • širdies ir kraujagyslių ligomis;
  • odos ligomis;
  • šlapimo takų ligomis;
  • ortopedinėmis ligomis;
  • vėžiu.

Kaip užkirsti kelią nutukimui?

Svarbu riboti gyvūno suvalgomo maisto kiekį – ne visi gyvūnai jaučia saiką. Šerkite augintinį du kartus per dieną tuo pačiu metu. Jei gyvūnas viso maisto nesuėda, nepalikite jo dubenėlyje.

Būkite tikri, kad gyvūnas pakankamai juda: jei auginate šunį, ilgiau su juo pabūkite lauke, daugiau žaiskite, tai užtikrins ne tik geresnę šuns fizinę formą, bet ir geresnę sveikatą ir stipresnį tarpusavio ryšį.

Jei auginate katę, nupirkite jai žaislų su katžole: katės labai mėgsta su jais žaisti.

Kaip padėti nutukusiam gyvūnui?

Reikėtų reguliariai patikrinti, ar šonkaulių nedengia riebalų perteklius. Tai galite padaryti tiesiog namuose. Jei pastebite, kad gyvūnas nutukęs, kreipkitės į veterinarą, kuris parinks Jūsų augintiniui tinkamą dietą. Veterinaras pakoreguos gyvūno mitybą ir paskirs didesnį fizinį krūvį.

Gyvūnui turėtų būti paskirtas mažiau kalorijų turintis maistas. Jame mažiau riebalų ir angliavandenių, tačiau daugiau ląstelienos, kuri padeda lengviau virškinti.

Nesijaudinkite, jei nepavyks augintiniui grąžinti normalaus kūno svorio taip greitai, kaip norėtumėt: tai tikrai reikalaus kantrybės ir šiek tiek pastangų. Vis dėlto, pasistengti verta: gyvūnas taps sveikesnis ir, žinoma, laimingesnis.

Paruošė vet. gydytoja Viktorija Lokianskienė

Komentuoti