
Hipertireozė yra dažniausias kačių endokrininės liaukos sutrikimas, pasireiškiantis padidėjusia skydliaukės veikla.
Kas yra skydliaukė?
Skydliaukė yra endokrininė liauka, esanti kaklo srityje ir susidedanti iš 2 dalių, esančių abiejose trachėjos pusėse. Ši liauka gamina hormoną tiroksiną (T4) ir nedidelį kiekį trijodtironino (T3). Šie hormonai reguliuoja organizmo medžiagų apykaitą, ir turi įtakos visai organizmo sistemai. Skydliaukės hormonų gamybą kontroliuoja hormonas (TSH). TSH gamina hipofizės liauka, esanti smegenų kamiene.
Kas sukelia hipertireozę?
Dažniausia hipertireozės priežastis – skydliaukėje padidėjęs gerybinių ląstelių (ne vėžinių) skaičius.
Ant skydliaukės susidaro maži mazgeliai (adenomos), kurios gali susidaryti tik vienoje skydliaukės pusėje, o 70 % atvejų adenomos susidaro abejose skydliaukės pusėse.
Maždaug 1-2 % adenomų būna piktybinės.
Per pastaruosius 25 metus katės vis dažniau ėmė sirgti hipertireoze. Konkrečių priežasčių, kodėl katės suserga šia liga, nėra žinoma, tačiau tam turi įtakos kačių maistas, aplinka, imunologiniai veiksniai.
Kokios katės dažniausiai suserga hipertireoze?
Hipertireoze suserga 4-22 metų katės. Dažniausiai hipertireoze suserga katės nuo 13 metų amžaius. Labai retai pasitaiko atvejų, kad hipertireoze suserga jaunesnė nei 8 metų amžiaus katė. Nėra nustatyta, kad dažniau sirgtų vyriškos ar moteriškos lyties katės. Veislė tam taip pat neturi įtakos.
Kokie hipertireozės požymiai?
Lentelėje pateikti dažniausiai pasitaikantys hipertireozės požymiai – jie pagal dažnumą nurodyti procentais.
Požymis Dažnumas (procentais)
Sumažėjęs svoris 90
Padidėjęs apetitas 53
Vėmimas 44
Didesnis vandens suvartojimas/dažnesnis šlapinimasis 40
Padidėjęs aktyvumas, nervingumas 34
Šėrimasis 30
Viduriavimas 20
Drebulys 15
Silpnumas 13
Sunkus kvėpavimas 12
Sumažėjęs aktyvumas 12
Apetito praradimas 7
Taip pat gali padidėti katės kraujospūdis, gali išsivystyti hipertrofinė kardiomiopatija (širdies raumens sustorėjimas). Tai gali sukelti širdies nepakankamumą ir mirtį.
Kaip diagnozuojama hipertireozė?
Paprastai kačių skydliaukė yra tokia maža, kad jos neįmanoma apčiuopti, todėl būtina atlikti klinikinius tyrimus, tačiau sergant hipertireoze, skydliaukė tampa pakankamai didelė, kad ją būtų galima apčiuopti. Kartais skydliaukė tampa tokia didelė, kad „migruoja“ į krūtinės ertmę, ir jos negalima apčiuopti. Kartais skydliaukė aptinkama ir kitoje vietoje, pavyzdžiui, kaklo ar krūtinės srityse. Tai vadinama ektopine skydliauke. Jei įtariate, kad katė serga hipertireoze, nedelsdami kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
Kad katė serga hipertireoze, parodo padidėjęs hormono T4 kiekis. Padidėjęs hormono T3 kiekis taip pat yra hipertireozės požymis, tačiau 25% hipertireoze sergančių kačių hormono T3 kiekis nėra padidėjęs, nors ir hormono T4 kiekis yra didelis. Dėl šios priežasties, norint nustatyti hipertireozę, tiriamas T4 kiekis kraujyje.Kartais T4 kiekis gali būti padidėjęs ir dėl kitų ligų (širdies ar inkstų), tačiau padidėjimas nėra žymus. Jei katei įtariama hipertireozė, tačiau T4 kiekis nėra padidėjęs, kraujo tyrimus siūloma daryti pakartotinai.
Kartais hipertireozė gali sukelti ir kitas ligas, pavyzdžiui, cukrinį diabetą, inkstų nepakankamumą, širdies ir kepenų ligas, todėl turi būti atliekami laboratoriniai tyrimai, kurių metu bus nustatyta, ar katė neserga šiomis ligomis. Norint nustyti šias ligas, daromas morfologinis ir biocheminis kraujo ir šlapimo tyrimai. Tyrimo rezultatai nulems tinkamiausią gydymo būdą. Kačių, sergančių hipertireoze, gali būti padidėjęs raudonųjų kraujo kūnelių skaičius, taip pat gali būti padidėjęs kepenų fermentų aktyvumas, šlapalo (urea) ir kreatino kiekis.
Kartais, norėdami patvirtinti nustatytą diagnozę, veterinarijos gydytojai atlieka ir kitus tyrimus, pavyzdžiui, T3 ir T4 slopinimo ir tirotropino testą.
Kaip gydoma kačių hipertirozė?
Šiuo metu egzistuoja 3 hipertireozės gydymo būdai:
• Medicininis gydymas vaistais;
• Chirurginė operacija (pašalinamos pažeistos liaukos);
• Gydymas radioaktyviuoju jodu.
Visi šie hipertireozės gydymo būdai turi savo privalumų ir trūkumų, todėl veterinarijos gydytojas, atsižvelgdamas į katės amžių ir bendros sveikatos būklę, paskirs individualų gydymo būdą.
Paruošė vet. gydytoja Viktorija Lokianskienė
Komentuoti
Komentuoti