Inkstų funkcinis nepakankamumas

Kodėl inkstai yra tokie svarbūs? Jie ne tik filtruoja kraują ir valo organizmą nuo kenksmingų medžiagų, bet ir reguliuoja kraujo spaudimą, dalyvauja kalcio ir fosforo kiekio reguliavime, gamina hormoną (eritropoetiną), kuris skatina raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) gamybą. Todėl inkstų funkcijos sutrikimas sukelia viso organizmo disbalansą.

Kačių inkstų funkcijos nepakankamumas – viena iš dažniausių kačių sveikatos problemų.

Ką daryti, kad Jūsų katė gyventų ne tik ilgą, bet ir kokybišką gyvenimą? Svarbiausi veikėjai šiame plane esate Jūs ir veterinarijos gydytojas. Nes pagrindinė ir dažniausia vyresnio amžiaus kačių bėda yra lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas, kurį būtina aptikti kuo anksčiau.

Ar žinote, kad 20 – 50 proc. kačių, vyresnių nei 7 metai, serga inkstų funkcijos nepakankamumu? Jaunos katės serga retai, tai vyresnio amžiaus kačių bėda. Nors inkstų funkcijos nepakankamumu serga ir neveislinės ir įvairių veislių katės, tačiau Rusų mėlynosios, Meino meškėnai, Abisinijos, Burmos ir Siamo katės serga beveik dvigubai dažniau nei kitos katės. Beje, inkstų funkcijos nepakankamumas yra viena iš dažniausių kačių eutanazijos priežasčių.

Inkstų funkcinis nepakankamumas

Kuo ypatingas inkstų funkcijos nepakankamumas? Tuo, kad simptomai pasireiškia tik vėlesnėse stadijose. Tai reiškia, kad katė serganti pirmos stadijos inkstų funkcijos nepakankamumu nerodys jokių simptomų ir jausis kuo puikiausiai, nors jos inkstuose jau bus ženklių struktūrinių pokyčių, kuriuos galima aptikti tik darant specifinius kraujo ir šlapimo tyrimus. Pasirodo, kad 1 iš 5 sveikai atrodančių kačių turi pirmos stadijos inkstų funkcijos nepakankamumą. Pagrindiniai lėtinio/chroniško inkstų funkcijos nepakankamumo simptomai:

  • Dažnas šlapinimasis.
  • Gerokai padidėjęs vandens suvartojimas. Gyvūnas taip bando kompensuoti skysčių trūkumą, dėl padažnėjusio šlapinimosi.
  • Svorio netekimas ir apetito stoka;
  • Apatija;
  • Vidurių užkietėjimas;
  • Blogas/pakitęs burnos kvapas;
  • Vėmimas
  • Viduriavimas
  • Tamsus šlapimas, kraujas šlapime;
  • Burnos opos ant dantenų ir liežuvio.

Nuo 7 metų amžiaus katės yra laikomos senyvomis, todėl būtent nuo šio amžiaus profilaktinius kraujo bei šlapimo tyrimus rekomenduojama atlikti net kas pusę metų. Nes kuo vyresnė katė, tuo didesnė tikimybė, kad ji serga inkstų funkcijos nepakankamumu.

Pirmoje inkstų funkcijos nepakankamumo stadijoje užtenka katei duoti gydomąjį maistą. Be to, kuo anksčiau pradedame gydyti inkstų funkcijos nepakankamumą, tuo greičiau stabdome ligos plitimą ir tuo ilgiau katė gyvena. Vėlesnėse stadijose, kai pasireiškia ir klinikiniai požymiai, būtinas ne tik maistas, bet ir įvairūs vaistai (dažniausiai tablečių pavidalu), o kartais ir lašelinės infuzijos klinikoje į veną bei po oda namuose, kas dieną, visą likusį gyvenimą.

Kada paskutinį kartą davėte savo katei tabletę? Taip, tai nėra smagu. Be to, labai dažnai, kai pasireiškia ligos simptomai – vangumas, apatija, apetito nebuvimas, svorio kritimas, vėmimas, dehidratacija – katę išgelbėti yra labai sunku. Todėl geriau nelaukite, kol pastebėsite, kad Jūsų katė jaučiasi prastai, bet reguliariai atlikite profilaktinius tyrimus. Nes kuo anksčiau pradėsite gydymą, tuo ilgiau džiaugsitės savo kate ir jos kokybišku gyvenimu.

Ar žinojote, kad nustačius antros stadijos inkstų funkcijos nepakankamumą katės vidutiniškai dar išgyvena 3 metus, nustačius trečios stadijos inkstų funkcijos nepakankamumą katės vidutiniškai dar gyvena 2 metus, o su ketvirtos stadijos inkstų funkcijos nepakankamumu katės vidutiniškai išgyvena tik 35 dienas.

Norite, kad Jūsų katė gyventų ilgai ir kokybiškai? Reguliariai darykite profilaktinius kraujo ir šlapimo tyrimus dėl lėtinio inkstų funkcijos nepakankamumo, net jeigu katė atrodo sveika. Nes tai liga, kuri vystosi lėtai ir nepastebimai, o kai pasireiškia, dažnai būna jau per vėlu.

Spėkite, ką radau, kai paskutinį kartą dariau savo katino (beje, puikiai besijaučiančio) profilaktinius kraujo tyrimus? Taip, pirmos stadijos inkstų funkcijos nepakankamumą. Nepražiopsokite ir Jūs!

Parengė VetPet vidaus ligų vet. gydytoja Greta Varanavičiūtė

Komentuoti