Katė su kačiukaisDauguma žmonių nustemba sužinoję, kad kačių patelių lytinis ciklas yra sezoninis. Katės gali gimdyti tik šiltuoju metų laiku (nuo pavasario iki ankstyvo rudens). Dažniausiai kačiukų gimimas būna visiškai netikėtas.

Kačių patelių ciklas prasideda kai jos sulaukia 80% suaugusio amžiaus ir kai dienos ima ilgėti. Tai gali nutikti net 5 mėnesių amžiaus. Po 7-8 metų amžiaus ciklas tampa nereguliarus, todėl atsiranda daugiau gimdymo komplikacijų. Taigi svarbu nutraukti jų veisimą prieš sulaukiant tokio amžiaus.

Naminės katės yra apsaugotos nuo saulės šviesos, todėl ciklas gali būti ne toks dažnas kaip laukinių kačių. Visas kačių lytinis ciklas skirstomas į žemiau aprašytas stadijas.

 

Proestrus. Tai toks ciklo laikas, kai patelės traukia patinus, bet dar neprisileidžia jų arti. Estrogenų kiekis didėja ir ji ruošiasi ovuliacijai. Šiuo periodu patelės labai meilios, trinasi galvą pažemiui, o užpakalinę dalį riečia į viršų. Ji taip pat gali ženklinti teritoriją namuose bei garsiai ir dažnai miauksėti. Šis periodas gali trukti ne trumpiau kaip 12 valandų ir ne ilgiau kaip 2 dienos.

Estrus. Patelių elgesys tęsiasi: trinasi, verkia, miaukia ir panašiai, tik skirtumas toks, jog ji jau priima patiną, kai jis prisiartina. Toks elgesys gali trukti apie 7 dienas. Nepaisant ankstesnės nuomonės, poravimosi veiksmas nesutrumpina estrus periodo. Patelės yra pasiruošusios ovuliacijai šiuo laikotarpiu, bet tai gali įvykti tik tuomet, jei ji susikergia su katinu (indukcinė ovuliacija).

Interestrus. Tai periodas tarp estrus laiko režimo. Jei katė nesusikergia arba susikergia, bet nesėkmingai ir neįvyksta ovuliacija, tuomet šis laikotarpis trunka maždaug 8-10 dienų. Tai reiškia, kad staugimas, trynimąsis, teritorijos ženklinimas ir kiti estrus periodui būdingi požymiai tęsiasi apie savaitę, tada nutrūksta maždaug savaitei, tuomet vėl prasideda, gryžta ir taip tęsiasi visą pavasarį, vasarą iki rudens kol katė susikergs, bus kastruojama, arba pajunta ateinančią žiemą. Dėl šio subrendusių patelių elgesio dažnai dauguma kačių savininkų nusprendžia katę kastruoti, net jei ji yra naminė ir neturi galimybės susikergti ir susilaukti palikuonių.

Diestrus. Jei patelė susikergia ir ovuliuoja, ji pereina į šią skirtingą reprodukcijos stadiją. Jos kiaušidės ruošiasi galimam nėštumui ir ji nustoja rujoti mažiausiai 35-37 dienas, net jei ji nėra vaikinga. Jei ji vaikinga, ji nešios savo kačiukus maždaug 64-66 dienas kol pagimdo.

Nėštumo diagnozė. Savininkas gali pastebėti, kad nekastruota patelė yra apvalesnė nei įprastai ir padidėja jos speneliai. Tai gali būti nepastebima iki nėštumo pabaigos, ir priklauso nuo savininko pastabumo, nuo kačiukų dydžio ir kt. Yra keletas būdų nustatyti kačių nėštumą: Kraujo analizė. Naudojami ekspres nėštumo testai katėms ir kalėms ir gali būti atlikti per 15 minučių veterinarijos klinikoje. Katė privalo būti apie 30-35 dienų nėštumo, kad galima būtų atlikti šį testą.

  • Ultragarsinis tyrimas: ultragarsinis tyrimas (echoskopija) gali patvirtinti nėštumą maždaug nuo 25 nėštumo dienos;
  • Radiologija: apie 45 nėštumo dieną kačiukai turės mineralizuotą skeletą ir matysis rentgeno nuotraukose. Tai yra vienintelė procedūra sužinoti kiek galima tikėtis kačiukų;
  • Apčiuopa: kai kurie veterinarijos gydytojai sugeba nustatyti besivystančius kačiukus tarp 17-25 nėštumo dienos.

Priežiūra nėštumo metu. Kačių patelės turi tik kelis reikalavimus nėštumo metu. Jai reikalingas maistas, kuris yra skirtas mažiems kačiukams, nes jai reikia daugiau kolorijų nėštumo ir ypač žindymo laikotarpiu, nes jos metaboloniai poreikiai žindymo laikotarpiu padidėja trigubai.

Nėštumo metu yra taip pat svarbi blusų kontrolė, nes blusų sukelta anemija (mažakraujystė) veda prie naujagimių kačiukų mirties. Vaikingoms katėms rasti tinkamą preparatą jums padės veterinarijos gydytojas. Negalima vakcinuoti vaikingų kačių!!!

Geriausiai skiepyti kates prieš nėštumą. Patelės užsikrėtusios nėštumo metu arba vakcinuotos gyva vakcina gali atsivesti kačiukus su specifiniu defektu vadinamu smegenėlių hipoplazija, smegenų nenormaliu išsivystymų, kas sukelia svirduliavimus ir net traukulius. Dauguma patelių bando sukti lizdą pačios paskutinėm nėštumo savaitėm. Jei jūs norite joms padėti, parūpinkite jai minkštos patalynės toje vietoje, kur minimalus žmonių judėjimas ir atskirkite nuo kitų gyvūnų esančių namuose.

Gimdymas. Gimdymas prasideda kelias valandas (nors gali trukti ir visą dieną) nerimavimu, laižymųsi, lizdo sukimu, žingsniavimu, vėmimu ir verkimu. Taip pat vyksta stangos, katės pilvo raumenys susitraukinėja ir vėl atsileidžia, pasirodo išskyros iš makšties. Jei išskyros yra gausios ir juodos ar kraujo spalvos, tokiu atveju jūs turite kreiptis į veterinarijos gydytoją. Kaip ir šunims, kūno temperatūra sumažėja (37.8° C). Tai reiškia, kad 12-36 val. laikotarpyje ji turėtų gimdyti. Tačiau jei temperatūros matavimas sukelia jai stresą, verčiau to nedaryti.

Pirma gimdymo stadija progresuoja iki antros , kurios metu prasideda sunkūs susitraukimai ir kačiukų gimimas. Trečia gimdymo stadija yra placentos atsidalinimas. Pilnas kačiukų gimimas trunka maždaug 6 valandas, tarpai tarp kiekvieno gimusio yra apie 30-60 minučių. Jeigu ji stresuoja arba yra išbalškyta, ji gali sustabdyti gimdymo procesą ir pradėti gimdyti tik sekančią dieną. Mamos dažniausiai suėda placentą ir kačiukų dangalus. Nera jokios specialios naudos šiam elgesiui, todėl jei kas nori, gali pašalinti šiuos dangalus iš lizdo ir apsaugoti ją nuo suėdimo, bet būkite atsargūs, nenutraukite bambagyslės kai nukirpsite ją, nes tai gali sužaloti kačiuko vidaus organus. Nemėginkite patraukti jos ir kačiukų į “geresnę” vietą po to kai gimdymas jau prasidėjo. Tai gali sukelti jai stresą ir dar blogiau – nesirūpinimą savo mažyliais. Stiprios stangos, trunkančios ilgiau nei 60 minučių be kačiukų gimimo rodo, kad jai reikalinga skubi veterinarinė pagalba.

Dažniausiai gimdymas vyksta normaliai ir be jokų kliūčių. Kačiukai gali pradėti valgyti kietą maistą maždaug nuo 4 savaičių amžiaus ir gali įsikurti naujuose namuose nuo 8 savaičių amžiaus. Išskyros iš makšties normaliai trunka apie 3 savaites po gimdymo. Šios išskyros būna juodos ar kraujingos ir susidaro dauguma iš nešviežio kraujo. Jei išskyros atrodo ypatingai kraujingos, reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją. Jei išskyros atrodo kaip pūliai, tikriausiai ji turės gimdos uždegimą. Nuveškite ją pas veterinarijos gydyojus, nes gali būti, kad jai reikės pašalinti gimdą.

Nėštumo ir gimdymo komplikacijos

  • Makšties kraujavimas. Makšties kraujavimas nėštumo metu nėra normalu ir tai gali būti aborto požymis. Jei tai įvyksta vėlyvo nėštumo laikotarpiu ( 8-tą savaitę) ji gali pagimdyti per anksti ir gali būti, kad jai reikalinga cezario pjūvio operacija. Tokiu atveju reikia pasirodyti pas veterinarijos gydytoją, jis turi įvertinti kraujo praradimą ir nuspręsti ką daryti.
  • Dystokia (apsunkintas gimdymas). Jei ji turėjo ilgas sunkias stangas ilgiau nei 60 minučių, jai reikalinga pagalba priimant kačiukus. Skubiai reikia nuvežti ją ir jos gimusius kačiukus ( jei yra) į veterinarijos kliniką.
  • Užsilaikiusi placenta/metritas. Jei mamai užsilaiko placenta, tai gali įsimesti infekcija, pradėti karščiuoti, dingsta apetitas, nesirūpina kačiukais. Jei taip nutinka, rekia kreiptis į veterinarijos kliniką, gali tekti ją hospitalizuoti ar net šalinti gimdą.
  • Naujagymių izoeritrolizė. Jei mama turi B grupės kraują, o kačiukai A grupę, tai mamos pieno antikūniai pradės ardyti kačiukų eritrocitus (raudonuosius kraujo kūnelius). Kačiukai gali būti išsaugomi, jeigu jie nebus matinami natūraliu mamos pienu.

Esant neaiškumams niekada nedelskite ir pasikonsultuokite su veterinarijos gydytojais!

 

Paruošė vet. gydytoja V.Lokianskienė

 

Komentuoti