Pavojingi maisto produktaiDažnai užduodame sau klausimą – koks maistas gali būti pavojingas mano šuniui? Tačiau ne visada tiksliai žinome atsakymą…. Tam tikros rūšies maistas, kuris yra tinkamas žmonėms, gali būti netinkamas ar net pavojingas šunims dėl skirtingos medžiagų apykaitos. Kai kurie maisto produktai gali sukelti tik lengvus virškinimo sutrikimus, o kai kurie gali sukelti rimtą ligą ar net mirtį. Čia pateikti maisto produktai, kurie pavojingi šunims ir kuriais draudžiama juos šerti. Šioje lentelėje surašyti tik pagrindiniai maisto produktai, kuriuos draudžiama duoti šunims.

 

 

 

Ko reikia vengti?

Alkoholiniai gėrimai – Gali sukelti intoksikaciją, komą ir mirtį.

Avokadas – Turi persino, kuris gali sukelti vėmimą ir viduriavimą. 

Žuvies, paukštienos ar kitos mėsos kaulai – gali sukelti obstrukciją (nepraeinamumą) ir virškinimo trakto gleivinės suraižymą.

Katės maistas – per daug proteinų ir riebalų.

Šokoladas, kava, arbata ir kiti kofeino produktai – turi savyje kofeino, teobromino ir teofilino, kurie gali sukelti vėmimą ir viduriavimą, toksiški širdies ir nervų sistemai .

Citrusinių aliejų ekstraktas – gali sukelti vėmimą.

Riebalų priedai – gali sukelti kasos uždegimą.

Žuvis( žalia, koncervuota ar kepta) – jei maitiname išimtinai tik žuvimi arba dideliais kiekiais gali sukelti tiamino ( Vitamino B) trūkumą, kas sukelia sumažėjusį apetitą, priepuolius, ir rimtais atvejais net mirtį.

Vynuogės, razinos ir serbentai – turi toksinų, kurie gali pažeisti inkstus.

Narkotikai – nežinomi junginiai sukelia dusimą, padidiną širdies ritmą, pakyla kūno temperatūra, ištinka priepuolis ir mirtis.

Žmonių vitaminų papildai su geležim – gali pažeisti skrandžio gleivinę ir gali būti toksiški inkstams kepenims.

Makadamijos riešutai – turi nežinomų toksinų,kurie gali pažeisti virškinimo trakto, nervų sistemos ir raumenų darbą.

Marihuana – gali sukelti vėmimą, nervų sistemos ir širdies ritmo sutrikimus.

Pienas ir kiti pieno produktai – kai kuriems suaugusiems šunims ir katėms gali sukelti viduriavimą jei duodama dideliais kiekiais pieno produktų.

Supuvę, sugedę produktai, atliekos – gali turėti daugybę toksinų, kurie gali sukelti vėmimą, viduriavimą ir pažeisti kitus organus.

Grybai – gali turėti toksinų, kurie gali pažeisti daugybę organų, sukelti šoką ir mirtį.

Svogūnai ir česnakai ( žali, apdoroti ar trinti) – turi sulfoksidų ir disulfidų, kurie gali pažeisti raudonuosius kraujo kūnelius ir sukelti mažakraujystę. Katės daugiau imlios šiam susirgimui nei šunys. Česnakai mažiau toksiški nei svogūnai.

Persimonai – sėklos gali sukelti virškinamojo trakto nepraeinamumą ir enteritą (plonojo žarnyno uždegimą).

Persiko ir slyvų kauliukai – gali sukelti virškinamojo trakto nepraeinamumą.

Žalias kiaušinis – turi fermentą avidiną, kuris sumažina biotino ( Vitamino B) absorbciją. Todėl dažnai duodant šuniui kiaušinius gali prasidėti odos ir kailio problemos. Taip pat žalias kiaušinis gali būti salmoneliozės užkrato šaltinis.

Žalia mėsa – gali būti užkrėsta tokiomis patogeninėm bakterijom kaip Salmonella ir E. Coli, kas gali sukelti vėmimą ir viduriavimą, ypač šunims, kurie pratę prie sauso pašaro.

Rabarbarų lapai – turi oksalatų, kas gali sukelti virškinimo, nervų ir šlapimo sistemos ligas.

Druska – jei vartojama dideliais kiekiais gali sukelti elektrolitų disbalansą.

Saldūs produktai – sukelia nutukimą, dantų problemas ir gali sukelti cukrinį diabetą

Įvairios atliekos nuo stalo – toks maistas nėra subalansuotas, todėl turėtų sudaryti iki 10% šuns raciono. Jei šuniui duodama mėsa, nuo jos turėtų būti atskiriami riebalai. Vengti duoti kaulų.

Tabakas – turi nikotino, kuris pažeidžia virškinimo ir nervų sistemos veiklą. Gali sukelti širdies ritmo sutrikimus, kolapsą, komą ir net mirtį.

Mielinė tešla – virškinamąjame trakte gali gamintis dujos, sukelti skausmą, gali pratrūkti skrandis ar žarnynas.

Xylitolis (dirbtinis saldiklis) – gali sukelti hipoglikemiją (sumažėjęs cukraus kiekis kraujyje), dėl to šuo gali vemti, jausti silpnumą ar kolapsą. Didelės dozės gali sukelti kepenų nepakankamumą.

Rūpinkitės savo augintiniu atsakingai!

 

Paruošė vet. gydytoja V.Lokianskienė

 

Komentuoti