Lygiai taip pat, kaip ir žmonės, gyvūnai gali turėti blogų įpročių ir kartais jie būna žalingi.
Kas yra kačių psichogeninė alopecija (plaukų išslinkimas)?
Kačių psichogeninė alopecija dar kitaip vadinama kačių neurologinis dermatitis. Katės yra „švarūs” gyvūnai, kurie nuolat prižiūri savo kailį, jį laižydami. Kačių liežuvis yra šiurkštus, todėl jis gali būti puikios „šukos” kailio priežiūrai. Kartais jos pernelyg dažnai valosi savo kailį, ir tai gali tapti problema.
Kačių psichogeninė alopecija yra sutrikimas, kai katės pernelyg dažnai laižosi savo kailį, ir tai gali sukelti plaukų slinkimą. Tai gali pasireikšti dėl katės patiriamo streso, jei katė jaučia nerimą, ji gali pradėti laižytis kailį dažniau.
Kodėl katės laižosi kailį?
Taip jos nori išlikti švarios, be to, tai veikia raminančiai. Tai tarsi kūdikiui čiulpti žinduką – šis veiksmas ramina ir mažina stresą, ir padeda atsipalaiduoti.
Kaip atpažinti psichogeninę alopeciją?
Jei katė laižosi savo kailį kaip įprasta, nerimauti nevertėtų, tačiau, jei pastebite, kad tai katė daro itin dažnai bei pastebite nuplikusius kailio plotus, tikrai vertėtų sunerimti. Kai katė tai daro pernelyg dažnai, tai jau gali tapti blogu įpročiu.
Jei katės plaukų slinkimas yra susijęs su psichogenine alopecija , galite pastebėti nuplikusius kailio plotus tose vietose, kurias katė gali lengvai pasiekti liežuviu. Dažniausiai galite pastebėti nuplikusias vietas ant priekinių letenų, nugaros, uodegos, pilvo, vidinės šlaunų pusės. Kartais galima pastebėti simetriškus nuplikimus ant abiejų katės šonų. Paprastai oda atrodo normaliai, tačiau sunkesniais atvejais ji gali būti paraudusi bei prasidėti uždegimas.
1 pav. Psichogeninė alopecija
Kodėl taip nutinka?
Veiksnių sąrašas, kodėl taip nutinka, gali būti labai ilgas, tačiau dažniausi yra šie:
Pokyčiai namų aplinkoje – gana dažnai psichogeninė alopecija diagnozuojama katėms, kurių gyvenamoji vieta neseniai pasikeitė. Taip pat tai gali nutikti ir tuo atveju, jei namuose vyksta remonto darbai – katėms tai dažnai kelia stresą.
Naujo šeimos nario atsiradimas – jei susilaukėte kūdikio, katė gali būti nusiminusi, nes kūdikis gauna daugiau dėmesio nei ji.
Šeimos nario persikraustymas – jei šeimos narys išvyksta studijuoti ar persikrausto kitur, tokiu atveju katė gali jaustis nusiminusi.
Naujo augintinio atsiradimas – katės ne visada lengvai prie to prisitaiko.
Pokyčiai namuose – šeimininkai pernelyg daug dirba, išvyksta atostogauti, ar ya pernelyg užsiėmę. Katei gali pradėti trūkti dėmesio, o tai lemia prastesnę savijautą.
Psichogeninės alopecijos diagnozavimas
Kai apsilankysite pas veterinarijos gydytoją, jis klausinės apie tai, ar jūsų namuose paskutiniu metu nebuvo jokių pokyčių. Taip pat jis atkreips dėmesį į plaukų slinkimo modelį, jei tai psichogeninė alopecija, paprastai galima pastebėti plaukų slinkimą ant abiejų katės šonų, o taip pat ir tose vietose, kurias katė gali lengvai pasiekti liežuviu.
Taip pat reikės atlikti bendrą fizinę apžiūrą. Laboratoriniai tyrimai pravers tuo atveju, kai bus norima atmestigalimus skydliaukės sutrikimus ar vidaus organų problemas. Taip pat bus nustatyta, ar plikimo nesukelia bakterinės, grybelinės ar parazitinės infekcijos. Alergija maistui – taip pat galima plaukų slinkimo priežastis. Visos šios ligos gali sukelti panašius plikimo simptomus, todėl tik išsamiai apžiūrėjęs ir atlikęs tam tikrus tyrimus veterinarijos gydytojas gali nustayti galutinę ir patikslintą diagnozę.
Patarimai, kaip padėti katei atsikratyti šio įpročio
Katei svarbu turėti kampelį namuose, kur ji galėtų netrukdoma ilsėtis. Katė jaučiasi saugi, jei ji turi privačią teritoriją, kurioje galėtų pasislėpti.
Kartais sumažinti stresą padeda lipimas aukščiau – katė jaučiasi tarsi būtų „virš įvykių”, kurie jai gali kelti stresą, taigi, būdama aukščiau ji gali jaustis saugi ir nusiraminti.
Katė turi būti užsiėmusi, todėl vertėtų pasirūpinti jos pramogomis. Žaislai, skatinantys medžioti, gali būti pačiu geriausiu pasirinkimu.
Katė savo daiktus (žaislus, maisto ir vandens dubenėlius, kraiko dėžutę) turėtų rasti lengvai pasiekiamoje vietoje. Taip pat svarbu, kad katės daiktai būtų ramioje vietoje, ir dubenėliai bei kraiko dėžutė visada turi būti švarūs. Jei namuose yra naujas augintinis, įsitikinkite, kad jie ėda ir laka iš skirtingų dubenėlių.
Su naujais augintiniais katę suveskite palaipsniui, nes tokiu būdu prisitaikyti prie pokyčių katei gali būti paprasčiau.
Praleiskite daugiau laiko su savo kate, taip užtikrindami, kad jai nestigs jūsų dėmesio.
Kartais veterinarijos gydytojai paskiria geriamus vaistus, kurie gali slopinti kačių nerimą. Vaistai ir pakankamas dėmesys gali būti puikiu problemos sprendimu, tačiau tam kartais reikia laiko.
Svarbu suprasti tai, kad net ir labai geros bei protingos katės gali turėti blogų įpročių. Prireiks šiek tiek kantrybės ir veterinaro patarimų, kad viskas stotų į senas vėžes.
Paruošė vet. gydytoja dermatologė Viktorija Lokianskienė
Komentuoti
Komentuoti