Fiziologiniai rodikliai:
- Dekoratyvinis triušiukas gyvena 8-10 metų.
- Suaugusio kūno svoris 1-8 kg (priklauso nuo veislės ir lyties)
- Kvėpavimo dažnumas 35-60 k/min.
- Širdies dažnis 220 k/min.
- Temperatūra 37-39,4 C.
- Nėštumas trunka 30 – 33 dienas.
- Atsiveda 4 – 12 (vidutiniškai 7) jauniklius..
- Atjunkymas 4 savaičių.
- 10 dienų amžiaus jaunikliai praregi.
- Patelės lytiškai subręsta 4 mėnesių, o patinėliai dar vėliau – 5 mėnesių.
Jaunų triušiukų lytį yra sunku nustatyti ir tam reikalinga praktinė patirtis. Patinai turi smailą, išsikišantį lytinių organų atsivėrimą, o patelės – trumpą, plyšio pavidalo atsivėrimą. Suaugusiems patinams lytinė varpa išsikiša švelniai paspaudus kitoje lytinių organų atsivėrimo pusėje ir gali būti matoma mašnelė lateralinėje ir kranialinėse varpos pusėse.
Rujos ciklas – indukcinė ovuliacija. Patelės neturi reguliaraus rujos ciklo, bet gali ilgą laiką rujoti. Jei kergimas neįvyksta, kiaušidžių folikulai sumažėja. Jei patelė yra prastos kondicijos, pvz dėl laktacijos, šėrimosi ar streso, ruja dažniausiai išnyksta ar sumažėja.
Laikymo sąlygos:
– Narvelis turi būti erdvus, kad į narvelio vidų patektų gryno oro, šviesos.
– Negalima statyti narvelio skersvėjyje, ar kur yra tiesioginių saulės spindulių.
– Narvelio dugną reikia iškloti medžio drožlėmis arba specialiu presuotu kraiku.
– Negalima tiesti laikraščių ar kitų popierių.
– Maitinti specialiu maistu skirtu triušiams, tačiau kas dieną triušis turi gauti ir šieno.
– Duoti vitaminų, mineralų.
– Pastoviai turi turėti ką graužti, pvz: kreidelių, medžių šakelių.
– Vanduo turėtų būti keičiamas kas dieną.
– Galima imti už sprando , negalima imti už ausų ir už pilvuko.
– Triušiukus reikia skeipyti 3 mėn amžiaus.
– Stiklinių indų nedėti, nes gali sudaužyti ir susižeisti.
– Reikia šukuoti ir karpyti nagus.
Triušiukas nėra mažas gyvūnas, todėl narvelis turi būti gana didelis ir erdvus. Be to, kuo didesnis narvas, tuo geriau jaučiasi gyvūnas. Narvelio dugną reikia iškloti smulkiomis medžio drožlėmis arba specialiais presuotais kraikais. Į narvelio dugną jokiu būdu negalima tiesti laikraščių ar kitokių popierių, nes triušiukai mėgsta viską graužti ir kramtyti, todėl prisigraužę popieriaus, gali nugaišti. Smulkios medžio drožlės ar specialūs presuoti kraikai gerai sugeria drėgmę ir nekenkia gyvūnėlio sveikatai.
Šie gyvūnai bijo skersvėjų. Patalpoje temperatūra turėtų būti 18 – 22C. Narvelį reikia plauti kuo dažniau ir reguliariai dezinfekuoti, nes nešvarumai skatina įvairių ligų plitimą. Narvelis turėtų stovėti gerai apšviestoje patalpoje, toliau nuo lango ir skersvėjo. Taip pat negalima narvelio statyti arti oro šildytuvų. Šėryklą ir girdyklą reikia plauti kasdien.
Triušiukas maitinamas du kartus per dieną – ryte ir vakare. Vandenį reikia keisti kiekvieną dieną, o vasarą – du kartus. Jis turėtų būti kambario temperatūros. Šieno triušiukai turėtų gauti pastoviai. Jau 18 gyvenimo dieną jauniklius galima pratinti prie šieno ar sauso maisto. Suaugusį triušį maitinti geriausia sausu specialiu maistu, skirtu triušiams, tai granulės ir grūdai. Vaisiai ir daržovės turi būti prinokę, sausi, sveiki (žalumynai negali būti apdoroti chemikalais arba auginti prie gatvės), švieži, neišvirti, nemarinuoti, nekonservuoti, neatšaldyti ir vėliau neatšildyti (išimtis: bulves išvirti/ pašalinti lapus, kotelius, šaknis ar kitas ataugas). Labai mėgsta graužti vantas, medžio šakeles – beržo, drebulės. Tik negalima duoti vyšnių ar slyvų šakelių. Labai gerai – ąžuolo šakelės, ypač sutrikus žarnyno veiklai. Triušiai mėgsta graužti, nes jų dantys greitai auga, o kai užauga per ilgi, gyvūnams labai sunku ėsti. Todėl narve visą laiką turi būti specialių kreidelių graužimui. Beje, tai ir papildomas kalcio šaltinis.
Triušiai yra tvarkingi gyvūnėliai. Jie įpranta tuštintis vienoje vietoje, ten galima įdėti specialų tualetą, tad keisti aplinką narvelio viduje nepatartina. Labai svarbu jiems patiems leisti pasirūpinti vieta ne tik tualetui, bet ir miegui. Kai pastebėsite, kuriame narvelio kampe triušiukas tuštinasi, būtinai šį kampą palikite tualetui. Toje vietoje negalima satyti namelio, nedėti maisto. Narvelyje tiks ir namelis triušiukui miegoti.
Triušiai būna ilgaplaukiai ir trumpaplaukiai. Ilgaplaukius reikia šukuoti. Triušiams būtina karpyti nagus, nes tai gali trukdyti jiems vaiksčioti (krypsta kojytės ).
Kai gyvunėlis apsipranta, galima jį iš narvelio paleisti pabėgioti, bet palikti be priežiūros negalima. Jis gali padaryti daug žalos: gali nugraužti elektros laidus ir pan. Triušiams būtina papildomai duoti vitaminų ir mineralų. Minimalus medžiagų poreikis padidėja būtent – šėrimosi periodu, poravimosi metu ir jaunikliams. Rudens, žiemos metu būtina duoti vitaminų ir mineralų, kad užtikrinti gyvūno sveikatą.
Triušiukus maudykite tik tada, kai labai reikia (po pasivaikščiojimo lauke, kai susitepa kojytės, arba kai triušiukas suviduriuoja, jam būtina nuplauti apatinę kūno dalį, kad nesiveistų bakterijos) ir tik su jiems skirtu šampūnu arba švelniu vaikišku šampūnu. O būdamas narvelyje, triušis pats labai švariai išsivalo ir išsikedena savo kailiuką.
Vasarą galima gyvunėlius išsivesti į lauką.
Ką tik gimusių jauniklių negalima liesti ir imti į rankas, nes mama jų gali atsisakyti ir neauginti.
Komentuoti
Komentuoti