Jei jūsų šuo ar katė kasosi ausis ar dažnai purto galvą, geriausia išeitis būtų nedelsiant kreiptis pas veterinarijos gydytoją. Yra daugybė priežasčių, kurios gali sukelti ausų niežulį, tačiau dažniausios priežastys yra ausų erkutės, mielių ar bakterinės infekcijos.
Otodektozė – ausų erkių ( lot. Otodectes cynotis) sukeliama liga.
Ausų erkučių gali turėti praktiškai bet kokio amžiaus gyvūnai, tačiau jaunesni augintiniai yra jautresni. Jei jūsų augintinis kontaktavo su kitais gyvūnais, tikėtina, kad jis galėjo užsikrėsti ausų erkutėmis.
Jei gyvūnas turi erkučių, jo ausyse atsiranda tamsių išskyrų. Veterinarijos gydytojas, norėdamas patvirtinti arba atmesti ausų erkučių diagnozę, paims mėginėlį ir ištirs jį mikroskopu.
Įsigijus naują augintinį vertėtų neskubėti jį parsivežti namo, ir visų pirma reikėtų nuvažiuoti pas veterinarijos gydytoją, kuris apžiūrėtų augintinį ir nustatytų, ar jis neturi ausų erkučių. To nepadarius, išlieka tikimybė, kad naujas augintinis gali užkrėsti jau turimus jūsų gyvūnus. Nustačius, jog gyvūnas turi ausų erkučių, dažniausiai paskiriami antiparazitiniai vaistai, kurie lašinami ant sprando. Tinkamai gydant, gyvūnas visiškai pasveiksta ir liga neatsikartoja.
“Po diagnozės dažnai išgirstame klausimą: ar šios erkutės pavojingos žmonėms? Taigi atsakymas – ne. Jos plinta tik tarp gyvūnų (dažniausiai kačių, šunų, šeškų)” – teigia vet. gyd.V. Lokianskienė.
„Jei ausų išskyros yra geltonos ar šviesiai rudos spalvos, labiau tikėtina, kad tai ne ausų erkutės, o mielinė arba bakterinė infekcija. Nustatyti diagnozę gali tik veterinarijos gydytojas, pirmiausiai apžiūrėjęs ausis otoskopu ir esant reikalui atliks citologinius ar bakterijų pasėlio tyrimus. Dėl šių infekcijų nerimauti neverta – jos taip pat nėra pavojingos žmonėms” – teigia V. Lokianskienė. Šios infekcijos gali būti gydomos antibiotikais, priešuždegiminiais ir antigrybeliniais vaistais ( dažniausiai ausų lašais, į kurių sudėtį įeina minėti medikamentai).
Alergijos, traumos, svetimkūniai ausyse, skydliaukės sutrikimai, autoimuninės ligos ar navikai taip pat gali tapti ausų niežėjimo ir uždegimo priežastimi. Jei ausų uždegimo ir niežulio priežastis yra alergija, šunys gali laižytis ar kasytis ir kitus kūno plotus, pavyzdžiui, snukį arba letenas. Norėdami išvengti ausų problemų, reguliariai tikrinkite augintinio ausis, ir, jei reikia, jas išvalykite.
Labai svarbu tinkamai valyti ausis: Į kiekvieną ausį įlašinkite ausų valiklio ir pamasažuokite apie 1-2 min. Tai padės suminkštinti susikaupusius nešvarumus ir ausies sierą. Ausų valiklyje sudrėkintu vatos tamponu ar marle pašalinkite nešvarumus bei sierą iš ausies. Nevalykite ausų sausai, su vandeniu ar juo labiau peroksidu (V. Lokianskienės pastaba: praktikoje dažnai pasitaiko), naudokite tam skirtus specialius ausų valiklius. Kaip tiksliai valyti ausis, pirmą kartą Jums turėtų parodyti veterinaras. Vis dėlto, nederėtų jų valyti per dažnai – ausys į valiklį pradės reaguoti kaip į svetimkūnį, todėl gamins daugiau sieros.
Stebėkite ar ausyse neatsirado pažeidimų, išskyrų, šašų, blogo kvapo, auglių ar kitokių pakitimų. Jei pastebėsite tai, o taip pat jei gyvūnas pernelyg dažnai purto galvą ar kasosi, tai gali būti infekcijos ar ausų erkučių ženklas, tad vertėtų nedelsti ir kreiptis pas veterinarijos gydytoją.
Paruošė vet. gydytoja Viktorija Lokianskienė
Komentuoti
Komentuoti