• Maitinimosi ligos

Nėščiųjų toksemija
Taip pat dar vadinama ketozė – tai liga, kuri pasireiškia nėštumo toksemija, pirmą kartą apsitriušiavusioms patelėms. Ketozės simptomai – apsitraukusios akys, vangumas, kvėpavimo sutrikimai, nusilpimas ir mirtis po 1-4 dienų. Liga pasireiškia paskutinę nėštumo savaitę ir daugiausiai pasitaiko nutukusioms patelėms. Pagrindinė priežastis yra badavimas, kai dėl tam tikrų priežasčių netenkama apetito ar dėl nesėkmingos mitybos,
kas sukelia metabolinius pakitimus patelėms ir jaunikliams. Tai gali nutikti dėl smulkių virškinimo trakto pažeidimų (dažniausiai susikaupę plaukų kamuoliai skrandyje), ar dėl staigaus sumažėjusio  judrumo, ar dėl per mažo kiekio angliavandenių racione. Kai angliavandenių kiekis mažėja, kūno riebalai yra naudojami energijai ir pradeda gamintis ketonai, kurie patenka į kraujotaką. Kepenys suriebėja ir tampa rudos ir minkštos.
Skysčiai su gliukoze gali gražinti kūno riebalus ir sustabdyti ketonų gamybą. Jaunos patelės neturėtų būti per storos, kai ruošiamasi kergti pirmą kartą.

Vitamino A trūkumas
Mažo laipsnio vitamino A trūkumas daro neigiamą poveikį reprodukcijai, dažniausiai dar nepasireiškus klinikiniams simptomams. Pasireiškia priešlaikinė kiaušinėlių degeneracija ir sumažėja apvaisintų kiaušinėlių skaičius. Taip pat yra pastebimas vaisiaus rezorbcija ar abortas vėlyvo nėštumo laikotarpyje.
Gimusiems triušiams, iš patelės, kuriai trūko vitamino A, gali būti smegenų vandenė. Tokie triušiukai neišgyvena, arba jau gimsta negyvi. Taip pat įtraukiami ir gyvūnai, gimę su nervų sistemos simptomais. Kreivakaklystė, pusiausvyros ir koordinacijos nebuvimas išsilaiko keletą dienų ar savaičių. Galvos padidėjimas būna dėl padidėjusio spaudimo galvos smegenyse. Hydrocefalija atsiranda nėštumo periodu dėl patelės kraujo kiekyje esančio vitamino A trūkumo. Nors komerciniai pašarai dažniausiai turi pakankamą kiekį vitamino A, tačiau vitaminas genda nuo ilgo liucernų šieno stovėjimo.
Kaip parodė tyrimai, vitamino A perteklius gali sukelti tokius pačius simptomus kaip ir jų trūkumas. Per daug gali būti vitamino A, jeigu papildomai duodama šio vitamino ir jeigu yra šeriamas geros kokybės maistu, kuriame yra liucernų.

Vitamino E trūkumas
Vitamino E trūkumas sukelia naujagymių (3-10) dienų be jokių klinikinių simptomų mirtingumą. Paveikti naujagymiai neparodo jokių didelių klinikinių pažeidimų. Atsivedusios patelės yra mažiau vaisingos, mažiau išsivysčiusios. Ši problema gali būti gydoma, nes vitamino E papildai sustabdys naujagymių mirtingumą ir pagydo nevaisingumą. Komerciniame liucernų šiene yra pakankamas kiekis vitamino E.

Komentuoti