• Įvairios ligos

Kanibalizmas
Dažniausiai kanibalizmas pasireiškia, dėl nepilnavertės mitybos, traumos, ar jaunų triušiukų išsigimimų ar patelių netinkamos priežiūros. Tinkama mityba ir priežiūra dažniausiai apsaugo nuo šio polinkio. Vertingai patelei, kuri pradeda kandžioti savo pirmąjį mažylį, reikėtų duoti dar  šansą. Jei ji tęsia žudyti jauniklį, ji turėtų būti atskiriama nuo mažylių ar brokuojama.

Šilumos smūgis
Šilumos smūgis ištinka ilgą laiką būnant šiltoje, tvankioje aplinkoje. Prieš mirtį, triušiai pradeda sunkiai kvėpuoti ir netenka sąmonės. Kad sumažinti gyvūnui kančias dėl karščio, reikia apipurkšti juos vandeniu arba sudrėkinti maišinį audeklą vandeniu ir patiesti jį narve ir leisti ten ilsėtis. Turi būti pakanakami vėsaus geriamojo vandens.

„Sulaužyta nugara“
Ši liga pasireiškia staigiu paralyžiumi. Suparalyžuoja užpakalinę kūno dalį ir paralyžius gali būti visiškas ar tik dalininis. Triušis juda su priekinėm kojom ir velka galines. Gali greitai persipidyti šlapimo pūslė. Paralyžuotiems gyvūnams būna pajudėjęs iš vietos ar pasislinkęs slankstelis, kuris spaudžia stuburo smegenis ir sukelia paralyžių. Šią ligą gali išprovokuoti netinkamas elgesys su gyvūnu, jei namelis yra per trumpas, ar traumos. Suaugusiems triušiams slankstelis gali pasisukti, jei staiga jis pašoka jei pvz. staiga įeina žmogus, jei išsigąsta. Jei triušiai pilnai paraližuojami – reikia eutanazuoti. Tačiau kartais, jei paralyžius yra dalinis, laikant triušį labai mažame narve apie  30-60 dienų  ir tokiu būdu neleidžiant jam judėti, kartais gali gyvūnas atsistatyti.

Kulkšnies opos
Galinių kojų opos yra uždegiminės plikos dėmės, randamos ant užpakalinių kojų apatinės dalies paviršiaus. Jei pažeidimas rimtas, dažnai aptinkama antrinė stafilokokinė infekcija. Gali būti pažeistos ir priekinės ir užpakalinės kojos. Kai opos ant galinių kojų tampa skausmingos, triušis meta svorį ant priekinių kojų ir taip pažeidžiamos priekinių kojų pėdos. Predisponuojantys faktoriai yra šlapios, purvinos grindys, šlapimo rūgšties dirginimas. Liga dažniau pasireiškia stambios veislės triušiams nei smulkios.
Gydymas dažniausiai yra neefektyvus, ir nors ir gydymas būna sėkmingas, liga vis tiek turi polinkį atsinaujinti. Geriausias gydymo būdas yra  prevencija. Pirmiausiai negalima veisti tokių triušių, nes genetiškai persiduoda (suplonėję padukai). Antra – kasdien valyti narvus, kad būtų švaru ir sausa. Trečia – tikrinti ar narvai nėra surūdyje ar nėra šiurkčių vietų.

Gimdos vėžys
Gimdos vėžys yra dažniausiai pasireiškianti vėžio forma triušių patelėms.
Kai kurioms veislėms gimdos adenokarcinoma pasireiškia 50-80%. Kad apsaugoti nuo karcinomos, patartina sterilizuoti triušių pateles ankstyvame amžiuje (5-6 mėnesių). Dar yra naudinga sterilizuoti patales, kad apsaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo ir sumažinti agresiją.

Kailio ėdimas ir plaukų kamuoliai
Keli triušiai narve gali valgyti vieni kito kailį, blakstienas, ūsus. Vieni triušiai gali valgyti savo kailį iš šono, nugaros ir užpakalio. To priežastys yra skaidulinių medžiagų trūkumas pašare ir skrandžio atonija. Racionas, sudarytas iš didelio kiekio grūdų ir mažo kiekio liucernos dažniausiai turi mažai skaidulų. Padidinus skaidulų kiekį racione, dažniausiai eliminuoja šią problemą.
Triušiai taip pat suvalgo nedidelį kiekį plaukų save laižydami ir prausdami. Plaukai kaupiasi žarnyne ir suformuoja kamuolius, kurie gali užkimšti skrandį, todėl triušiai nustoja ėsti, netenka apetito ir gali numirti.
Jei yra įtariama, kad yra plaukų sankaupos skrandyje, reikia skirti parenteraliai skysčių, skrandžio raumenų stimuliatorius,  išsiplėtusio skrandžio masažą ir skirti  10 ml ananasų- obuolių sulčių 3d. iš eilės. Sulčių fermentai gali aptirpinti plaukų kamuolius ir leidžia pasiskisrtyti virškinimo trakte. Kai kuriais atvejais reikalingas chirurginis gydymas.

Kaprofagija
Triušiams tai natūralus fiziologinis procesas ir netūrėtų būti painiojamas su nepilnaverte mityba ar sutrikusiu apetitu. Išmatų rūgimas storojoje žarnoje aprūpina gausybe vitamino B išmatose, pagerina proteinų kokybę išmatose ir pagerina skaidulų suardymą veikiant bakterijoms. Todėl vėl suvalgydamas išmatas, triušis gauna vertingų maisto medžiagų.

Žiemos kergimo depresija
Dažnai pasitaiko, kad triušiams sumažėja reprodukcija žiemos metu, kada šalta. Šis sindomas dažniausiai turi šiuos elementus: maži, silpni naujagymiai, kurie negali žysti, nes patelelė neturi pakankamai pieno, abortai, ir  patelių nevaisingumas. Nors šį sindromą įtakoja daugelis faktorių, pagrindinė problema yra nepilnavertė mityba.
Veisiamoms patelėms (ir kartais patinams) reikia daugiau energijos, kad išlaikytų šilumą. Patelės negauna pakankamą kolorijų kiekį, kad išlaikytų šilumą ir energiją reprodukciniams procesams.
Šio sindromo gydymas yra palaipsniui didinti ( maždaug dvigubai) maisto kiekį, arba padidinti energijos kiekį maiste, pridedant angliavandenių ar riebalų.

Paruošė vet. gydytoja V.Lokianskienė

Komentuoti