• Grybelinės ligos

Triušiai dažniausiai užsikrėčia Trichophyton ir Microsporum rūšies grybais. Ne tik žmonės ir gyvūnai gali užsikrėsti nuo triušių, bet ir atvirkščiai. Pasireiškia plaukų iškritimu ribotose vietose, geltona suplonėjusia oda, sausi šašai. Plaukai arti odos paviršiaus gali būti sulūžinėję, susivėlę. Pažeidimai dažniausiai yra randami ant nosies, akių, vokų, pėdų. Dydis yra įvairus, ir kartais, sunkiais atvejais gali apimti net visą kūno paviršių. Infekcija sunkiausiai pasireiškia žindomiems jaunikliams, suaugusiems randamos dažniausiai maži pavieniai pažeidimai.
Diagnozuojama iš klinikinių požymių, odos skutmenų tiriant mikroskopu ir auginant terpėje kultūrą.  Vudo lempa gali parodyti tik Microsporum, bet neparodo Trichphyton grybelį. Užkratas gali plisti per daiktus, tiesioginio kontakto metu. Jaunikliai dažniausiai užsikrečia nuo mamos  tiesioginio kontakto metu per odą ar kailį, aplink spenius žindymo metu, todėl pirmiausiai atsiranda triušiukams ant nosies ar kažkur ant veido. Tie patys grybai gali būti randami kartu gyvenantimes šunims, katėms ar kitiems gyvūnams.
Grybinės infekcijos turėtų būti diferencijuojami nuo kitų odos problemų, kaip erkučių, plaukų išpešiojimo, žaizdų, šėrimosi ir vitaminų trūkumo.
Jei matosi ryškūs pažeidimai, gali būti imamos odos skutmenos ir pažeidimo periferijos ir tikrinama mikroskopu. Grybinės formos atpažystamos tik gerai išmanančio personalo.
Jei pažeidimai yra nedideli, gali būti naudojami gydymui antigrybiniai medikamentai patepant tiesiogiai ant pažeidimų. Jei pažeidimai stiprūs, turi būti naudojami sistemiškai veikiantys medikamentai. Gali būti naudojamas grizeofulvinas. Vaistas ištirpinamas vandenyje ir sugirdomas. Gydymo metu, turėtų būti dezinfekuojami narvai.

Komentuoti